Materiał archiwalny z 2015 roku
Smartfony dual sim to telefony z możliwością zainstalowania dwóch kart sim. Umożliwia to nam korzystanie za pomocą jednego telefonu z usług dwóch różnych operatorów.
Pierwsze tego typu urządzenia pojawiły się na rynku w roku 2000. Początkowo produkowały je małe i nieznane firmy z Chin. Więksi producenci unikali tych telefonów pod silną presją dużych międzynarodowych operatorów komórkowych. Obecnie jednak sytuacja się zmieniła i czołowi producenci telefonów jak Samsung, Huawei czy Sony wprowadzają coraz częściej obok podstawowych modeli, wersje urządzeń na dwie karty sim.
Jeden z pierwszych telefonów dual sim - Nokia X
Nokia X Ekran 4" 480x800px |
Operatorzy osiągają największy przychód z abonentów typu postpaid czyli korzystających z usług na podstawie pisemnej umowy. Umowy takie zawierane są zazwyczaj na czas określony i w większości przypadków przewidują możliwość zakupu telefonu za niską promocyjną cenę np. za 1 zł. Koszt telefonu abonent spłaca w postaci zwiększonej kwoty abonamentu przez cały okres trwania umowy. Telefony takie zazwyczaj posiadają tzw simlock (blokadę), który blokuje działanie kart sim pochodzących od innych operatorów. Operator nie jest absolutnie zainteresowany aby na telefonie, który w zasadzie jest przez niego kredytowany, abonent korzystał z usług innego operatora. Mając, na przykład, telefon dual sim bez simlocka abonent mógłby korzystać w kraju z darmowego dostępu do internetu AREO2 a za granicą kraju nie musiałby korzystać z roamingu tylko mógłby zakupić tani internet na kartę u lokalnego operatora.
Jeden z najpopularniejszych telefonów dual sim
Morotola Moto G wersja 2 z 2014r Ekran 5" HD 720x1280px |
Adaptery
Początek stosowania systemów dual sim to proste niezależne adaptery umożliwiające zainstalowanie w jednym slocie dwóch kart sim. Był to zwykły mechaniczny przełącznik montowany w środku telefonu. Jednocześnie z telefonem mogła współpracować tylko jedna karta.
Przełącznik pasywny wbudowany w telefonie
Przykładem takiego rozwiązania była Nokia C1-00. W telefonie były dwa sloty na dwie karty sim. Układ nadawczo-odbiorczy telefonu połączony jest na stałe z jedna kartą. W tym samym czasie telefon mógł odbierać i wykonywać połączenia tylko od jednej karty sim. Która karta była podłączana decydowaliśmy za pomocą menu telefonu.
System DSS - Dual Sim Standby
System oparty na ciągłym próbkowaniu w czasie (time multiplexing) i sprawdzaniu przez procesor w telefonie który numer (karta sim) wymaga obsługi przez tranceiver (układ nadawczo-odbiorczy telefonu). W momencie realizowania jednego połączenia transceiver dołączony jest do aktywnej karty sim i drugi numer jest w tym czasie ignorowany i nieosiągalny. Jeśli prowadzimy jedną rozmowę to o nadejściu nowego połączenia na drugi numer nie będziemy na bieżąco poinformowani. Jeśli korzystamy z rozwiązania, gdzie jedna z kart zapewnia nam tańsze połączenie z internetem to w zasadzie można powiedzieć, że będziemy ciągle online z wyjątkiem przerw spowodowanych rozmową na za pośrednictwem drugiej karty. W tym czasie transmisja jest zawieszana co nie powinno powodować większych komplikacji. System DSS jest najczęściej obecnie najczęściej stosowanym rozwiazaniem. Przykładem telefonu z funkcją Dual Sim Standby jest Samsung Galaxy S Duos.
Przykład telefonu z dual sim standby
Samsung Galaxy Grand 2 Duos Ekran 5,25 " 720x1280px |
System DSA - Dual Sim Active
Telefony w tym systemie posiadają dwa niezależne układy nadawczo-odbiorcze wraz osobnymi antenami. Umożliwia to odbieranie połączeń czy na dwóch kartach jednocześnie. Niestety rozwiązanie takie powoduję zwiększony pobór energii co skraca czas pracy baterii. Przykładem telefonu z systemem Dual Sim Active jest HTC Desire 600.
Przykład telefonu z dual sim active
HTC Desire 600 Ekran 4,5" 540x960px |
Telefony dual sim są najbardziej popularne w krajach rozwijających się a w szczególności w krajach południowo-wschodniej Azji, Afryce oraz w Indiach. W krajach tych dominują systemy płatności prepaid (na kartę). Na przykład w Indiach procentowa ilość telefonów na kartę wynosi ponad 90%. Może to być spowodowane faktem, że w krajach rozwijających się trudno jest u wielu ludzi, określić zdolność kredytową potrzebną do udzielenia przez operatora kredytu na na zakup telefonu. Warto również zauważyć, że telefony dual sim są bardziej popularne na nieustabilizowanych rynkach telekomunikacyjnych zwłaszcza tam gdzie występują duże różnice pomiędzy ceną połączeń wewnątrz sieci operatora a połączeniami pomiędzy sieciami różnych operatorów (czyli tam gdzie stawki MTR są wysokie)
W Polsce mamy ok. 50% użytkowników na kartę i tyle samo abonentów korzystających z usług na podstawie umowy terminowej. Na wysoki wskaźnik użytkowników abonamentowych w Polsce ma wpływ fakt, że zdolność kredytowa mieszkańców jest niezła i łatwa do sprawdzenia ze względu na rozwinięte systemy bankowości. Rynek usług telekomunikacyjnych jest ustabilizowany i po dużych przecenach. Oferty operatorów upodobniły się do siebie a różnice dotyczą raczej szczegółów. Coraz trudniej jest przekonać abonenta do zmiany operatora.
Z uwagi na znaczący procent telefonów kupowanych od operatorów w ramach umów abonamentowych smartfony dual sim nie są w Polsce bardzo popularne. Jest to bezpośrednio związane z opisaną wcześniej strategią operatorów. Nieco inna sytuacja występuje w przypadku telefonów kupowanych na wolnym rynku. W ostaniach miesiącach telefony dual sim szybko zyskują popularność zwłaszcza w segmencie sprzedaży internetowej na portalach aukcyjnych. Są to jednak telefony z tzw. średniej lub niższej półki.
Popularny telefon dual sim sprzedawany na Allegro
Overmax Vertis 5010 Expi Ekran 5" IPS 540x960px |
♦ umożliwiają łatwy dostęp do bezpłatnego internetu Areo 2. Instalując kartę Areo2 w telefonie dual sim zapewniamy sobie bezpłatny dostęp do internetu. Mankamentem takiego rozwiązania jest ograniczenie prędkości transmisji danych do 512 kb/s (w górę i w dół). Zalety to oczywiście brak kosztów, brak miesięcznych limitów transmisji danych oraz niezły zasięg sieci Areo2 (90% ludności kraju w zasięgu)
♦ ułatwiają uniknięcie wysokich opłat za roaming zagraniczny rozmów i internetu. Wystarczy zakupić kartę prepaid na na lokalnym rynku.
♦ umożliwiają oszczędności w przypadku taryf oferujących tańsze lub bezpłatne połączenia i sms-y wewnątrz jednej sieci komórkowej
♦ umożliwiają znaczne oszczędności poprzez łączenie promocji od różnych operatorów
♦ umożliwiają oddzielenie w jednym telefonie numeru prywatnego od firmowego
Bestseller na Allegro (cena od 279 zł)
Overmax Vertis 4010 You Ekran 4" 480x800px |
Telefony dual sim początek popularności zawdzięczają rynkom rozwijającym się, gdzie dominują oferty typu prepaid. Na rynkach ustabilizowanych i uregulowanych prawnie jak Europa i Polska telefony te nie zdobyły w początkowej fazie rozwoju rynku dużej popularności. Wydaje się jednak, że telefony dual sim będą dopiero zyskiwały zwolenników. W nadchodzącej erze phabletów zapotrzebowanie na transmisje danych w telefonie będzie z pewnością wzrastało co może prognozować wzrost rachunków płaconych przez klientów. Posiadając telefon dual sim klienci będą mieli dużo większe możliwości oszczędzania. Z ostatnich obserwacji wynika, że operatorzy komórkowi idą w kierunku rezygnacji z subsydiowania telefonów i w zamian proponują klientom usługę kredytu bankowego na zakup telefonu. Taki sposób zakupu telefonu może zwiększyć swobodę klienta w zakresie wyboru rodzaju urządzenia. Warto również zauważyć jeszcze inną tendencję na naszym rynku polegającą na wzrastającej atrakcyjności ofert prepaid w stosunku do postpaid. Będzie to na pewno dodatkowym przyczynkiem do wzrostu popularności telefonów dual sim.