banner
Oferty operatorów MNO i MVNO
wstęga

Sonda
SONDA : Która sieć ma najlepszą ofertę ,,tylko sim,,
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Nju mobile
Heyah
Red Bull Mobile

Ranking ofert prepaid (na kartę). Maj 2024

Kryterium: niska cena połączeń i sms-ów, możliwość połączeń nielimitowanych, bezpieczny tani internet

W ofertach na kartę podobnie jak w ofertach ,,tylko-sim" płacimy tylko za czystą usługę. Telefon z reguły kupujemy na wolnym rynku. W prepaid aby korzystać z usług najpierw musimy doładować konto określoną kwotą. Z reguły, aby utrzymać ważność konta prepaid zobowiązani jesteśmy do okresowych doładowań lub utrzymywania płatnych pakietów usług. W poniższym rankingu oznaczenie roaming UE: tak lub nie informuje czy cena pakietu obejmuje bezpłatne połączenia i część gigabajtów w roamingu UE.

 

nju-mobile

nju - wszystko za 29 zł

roaming UE: tak

Pakiet no-limit ] + 40GB = 29zł/30 dni. -64 kbit/s. 6,87GB do wykorzystania w roamingu w UE. Ważność konta po doładowaniu - bezterminowo (promocja po wieki). 
 
mobile-vikings

Mobile Vikings (MVNO)

roaming UE: nie

Pakiet no-limit ] + 25GB = 25zł/31 dni. Gigabajty niewykorzystane z pakietu nie przepadają z końcem miesiąca - przechodzą na kolejny. WiFi Calling. Bezpłatna dostawa zestawu startowego. Usługa Autodoładowania. Przez 1 miesiąc pakiet kosztuje 12,5 zł/31 dni.
 
lajt-mobile

lajt mobile (MVNO)

roaming UE: nie

Pakiet no-limit ] + 10GB = 19,99zł/30 dni. Możliwość dokupienia dodatkowych tanich pakietów internetowych np. 10GB za 10 zł. Bezpłatna dostawa zestawu startowego.  
 
virgin-mobile

Virgin Mobile (MVNO)

roaming UE: tak

Pakiet no-limit ] + 15GB = 25zł/30 dni. 4,79GB w roamingu UE. Pakiet Mini 9 (dla seniora i nie tylko) - za 9 zł co miesiąc 300 minut + 300 sms-ów + 1 GB. 
 
plush

Plush

roaming UE: ??

Pakiet no-limit ] + 30GB = 30zł/30 dni. Internet przyznawany w pakiecie 15GB + za doładowanie 15GB. Dodatkowo 10 GB na YouTube i TikToka. Serwisy Facebook, Messenger, WhataApp nie zużywają pakietu internetowego. Usługa rok ważności konta za 5 zł.
 
a2mobile

a2mobile

roaming UE: nie

Pakiet no-limit ] + 10GB = 19,9zł/31 dni. 1Mb/s po przekroczeniu 10GB. Sieć operatora Areo2. Konto ważne rok po każdym doładowaniu.
 
orange

Orange Bez Limitu

roaming UE: tak

Pakiet no-limit ] + 30 GB = 31zł/31 dni. -64 kbit/s. 6,75GB do wykorzystania w roamingu UE. Konto ważne przez rok - za 9 zł.
 
t-mobile

T-Mobile GO! M

roaming UE: tak
 
Pakiet no-limit ] + 20GB = 35zł/30 dni. Dodatkowe 20GB po doładowaniu kwotą 35 zł. W ramach promocji 2400GB na rok.  7,61GB w roamingu UE. Po wykorzystaniu Limitu Danych w UE, cena wynosi 9,2 zł za 1GB.
 
plus

Plus na kartę

roaming UE: tak

Pakiet no-limit ] +15GB = 30zł/30 dni. 4,18GB w roamingu UE. Dodatkowo za doładowanie kwotą 30 zł - bonus 15GB/30dni,  -32 kbit/s. Usługa - Rok ważności konta.
 
heyah

Heyah S

roaming UE: tak

Pakiet no-limit ] + 20GB = 35zł/30 dni. -16 kbit/s. Dodatkowo 35 GB za doładowanie. 6,71GB do wykorzystania w roamingu UE. Bezpłatne 1000 minut rozmów do Ukrainy.
 
play

Play Pakiet S

roaming UE: ??

Pakiet no-limit ] + 30GB = 30zł/30 dni. -8 kbit/s. Włączenie pakietu wydłuża ważności konta. 

 

Objaśnienia do rankingu ofert na kartę

W rankingu przedstawiono, w uproszczony sposób, kilkanaście wybranych, najbardziej atrakcyjnych ofert na kartę. Wzięto po uwagę oferty gównych operatorów infrastrukturalnych MNO w ich sieciach podstawowych (Orange, Play, Plus i T-Mobile) oraz w ich sieciach drugoplanowych (nju mobile, Red Bull Mobile, Heyah, Plush). Dodatkowo, dla lepszego zobrazowania i porównania taryf prepaid, dodano kilka ofert operatorów wirtualnych MVNO (Virgin Mobile, lajt mobile oraz Mobile Vikings). Oferty wybrano według indywidualnej oceny autora rankingu. Podstawowe kryteria to: cena pakietów no-limit, możliwość korzystania z bezpłatnych usług, cena jednostkowa za połączenia, sms/mms-y, możliwość korzystania z bezpiecznego pod względem kosztów internetu.

 

Oferty prepaid MVNO

Ciekawe oferty prepaid znajdziemy również u innych operatorów wirtualnych MVNO.

Najbardziej atrakcyjne propozycje w tym zakresie przedstawia sieć lajt mobile, Virgin Mobile, Premium Mobile, Lycamobile, Mobile Vikings,  Klucz Mobile czy Lebara Mobile.

 

Dlaczego oferty na kartę można porównywać z ofertami abonamentowymi ,,tylko-sim"

Oferta typu tylko-sim to oferta na abonament bez telefonu. W ofertach prepaid nie płacimy abonamentu lecz dokonujemy przedpłaty (doładowania konta) przed skorzystaniem z usługi. W obu typach ofert klient nie musi kupować telefonu u operatora. W ofertach na abonament dodatkowo jesteśmy związani albo dodatkową umową na zakup telefonu (również na raty) albo w ramach umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych cena telefonu wliczona jest w cenę abonamentu. Mamy wtedy do czynienia z tzw. subsydiowaniem ceny telefonu, który kupujemy (na początku trwania umowy) zazwyczaj za cenę promocyjną (często za 1 zł). W taryfach prepaid i ,,tylko sim" płacimy tylko za czystą usługę telekomunikacyjną i dlatego oferty te dają się łatwo porównywać.

 

Optymalne doładowanie

Najbardziej optymalnym doładowaniem w większości ofert prepaid jest zasilenie konta kwotą 50 zł. Daje to ważność konta dla połączeń wychodzących ok. 100 dni. Wynika z tego, że minimalna kwota miesięczna, jaką musimy wydać jest a poziomie 15 zł. Nie jest to jednak regułą. Coraz więcej taryf prepaid oferuje dłuższe lub nielimitowane okresy ważności konta. W 2014 roku sieć nju mobile, jako pierwsza sieć w Polsce, wprowadziła do swojej oferty na kartę, bezterminową ważność konta. Promocja nosi nazwę ,,po wieki" i jest pod tym względem, ofertą przełomową. Po raz pierwszy zaistniała możliwość utrzymania numeru w ofercie prepaid bez ponoszenia żadnych kosztów i przy zachowaniu bardzo atrakcyjnej i konkurencyjnej stawki jednostkowej za połączenia 19 gr/min. Bezterminową ważność konta wprowadziła następnie w 2015 r sieć T-Mobile i Heyah ale pod warunkiem uruchomienia płatnych pakietów usług. W sieci Virgin Mobile obowiązuje zasada, że każde doładowanie od 5 zł przedłuża ważność konta o 365 dni. Obecnie większość operatorów oferuje Rok ważności konta jako dodatkową płatną lub bezpłatną usługę.

Koncepcje naliczania opłat w taryfach prepaid

Początkowe oferty na kartę były dość proste.Obowiązywał cennik jednostkowy za połączenia, sms/mms-y i transmisję danych. Według tych cen jednostkowych rozliczane były koszty na koncie użytkownika. Obecnie taryfy prepaid są bardziej rozbudowywane i nie jest łatwo porównywać te oferty.

1. Taryfy oferujące płatne pakiety usług

Są to najbardziej popularne obecnie taryfy prepaid. Przykładem takiej koncepcji naliczania opłat są wszystkie oferty typu no-limit, w ramach których możemy aktywować na określony okres (z reguły 30 dni) odnawialne pakiety usług obejmujące nielimitowane sms-y i rozmowy do wszystkich sieci + pakiet internetowy.  Takie koncepcje płatnych pakietów usług funkcjonują obecnie prawie w każdej sieci komórkowej.

2. Taryfy oferujące bezpłatne pojedyncze usługi

Na dzień dzisiejszy są to niestety coraz rzadziej występujące taryfy, które umożliwiają wybór jednej lub więcej opcji bezpłatnych usług np. bezpłatne rozmowy w sieci, bezpłatne sms-y lub pakiet internetowy. Przykładem takiej oferty były taryfy Free w T-Mobile oraz Orange YES. W tej ostatniej taryfie mogliśmy wybrać pomiędzy bezpłatnymi rozmowami w sieci Orange lub bezpłatnymi sms-ami. 

3. Taryfy z naliczaniem kosztów do określonego progu cenowego.

Naliczanie kosztów może odbywać się w okresie miesiąca lub w innym cyklu określonym ilością dni. Nie ma tu konieczności wyboru płatnego czy bezpłatnego pakietu usług. Na początku naliczanie kosztów za usługi następuje zgodnie z cennikiem jednostkowym danej taryfy (np. 19 gr/min, 9 gr/SMS). Po osiągnięciu określonych progów cenowych wyznaczonych dla poszczególnych usług dalsze korzystanie z usług staje się bezpłatne i nielimitowane. Przykładem takiej taryfy jest nju mobile na kartę z uruchomioną opcją ,,wszystko za nie więcej niż 29 zł". Zasada jest tu taka, że po osiągnięciu w ciągu miesiąca (30 dni) kosztu 29 zł za sms/mms-y i połączenia  dalsze korzystanie z usług jest bezpłatne do końca okresu rozliczeniowego.  Ponadto w taryfie tej po wykorzystaniu przydzielonego pakietu internetowego 10 GB obowiązuje tzw. zasada lejka co oznacza, że transmisja danych odbywa się ze zmniejszoną prędkością 64 kb/s i jest bezpłatna. 

4. Taryfy z bonusem internetowym

W ofertach tych za każde doładowanie otrzymujemy bezpłatny pakiet internetowy którego wielkość uzależniona jest od wartości tego doładowania. Na przykład w taryfie Red Bull Mobile za doładowanie w kwocie 25 zł otrzymamy pakiet 10GB ważny przez 30 dni a za doładowanie kwotą 50 zł - pakiet 20 GB ważny przez 100 dni. Jeszcze lepszą ofertę ma sieć Orange. W taryfie Orange Free na kartę przy doładowaniu konta kwotą np. 50 zł otrzymamy aż 25 GB z okresem ważności 3 miesiące.

4a. Taryfy kombinowane z bonusem internetowym i pakietem usług

Właściwie większość tych taryf ujętych jest w punkcie poprzednim. Taryfy takie zaczęły powstawać pod koniec 2015 roku. W ofertach tych za każde doładowanie otrzymujemy bezpłatny pakiet internetowy oraz możemy dodatkowo uruchomić płatny pakiet usług. Do tej kategorii taryf przeniosła się (po zmianie w październiku 2015) oferta Orange Free na kartę. Dzięki wprowadzeniu pakietu ,,no limit" (rozmowy + sms-y +15GB) za 25 zł/31dni taryfa ta stała się jedną z najbardziej atrakcyjnych na rynku. Podobne zmiany objęły taryfę Red Bull Mobile. Tutaj odwrotnie, do istniejącej oferty z pakietami usług, dodatkowo dołożono bonus internetowy za każde doładowanie. Np. za doładowanie kwotą 25 zł dostaniemy 10 GB/30dni.

5. Taryfy z całkowicie bezpłatnym pakietem usług (rozmowy, sms-y i internet)

Przykładem takiej taryfy była oferta #Freemium w sieci Virgin Mobile. Użytkownik mógł aktywować całkowicie bezpłatny pakiet usług w postaci: 30 SMS-ów + 30 minut rozmów + 300 MB. Po wykorzystaniu bezpłatnego pakietu dalsze korzystanie z usług było płatne według cennika. Była to idealna taryfa dla osób, które mniej inicjują połączeń a więcej ich przyjmują (seniorzy, dzieci). Oferta jednak w 2018 roku została zlikwidowana i zastąpiona pakietem Mini kosztującym 3 zł/mies i oferującym 30 minut rozmów + 30 sms-ów + internet 300Mb.

.
baner reklamowy-5

Wyszukiwarka
okazji

Znajdź najlepsze ceny popularnych telefonów

baner reklamowy-4
Ta strona używa cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

.