banner
wstęga

Sonda
SONDA : Która sieć ma najlepszą ofertę ,,tylko sim,,
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Nju mobile
Heyah
Red Bull Mobile

 

Jaki smartfon wybrać – Poradnik

Materiał archiwalny z 2016 r

Smartfony czynią nasze życie łatwiejszym. Za pomocą smartfona możemy wysyłać i odbierać maile,  korzystać z nawigacji, dzielić się informacjami z przyjaciółmi, robić zakupy, słuchać muzyki czy oglądać filmy. Ciągle powstają nowsze  aplikacje dające smarfonom nowe zastosowania. W smartfonie mamy Cały nasz Świat -  nasze ostanie zdjęcia, fimy , muzykę.

Kiedy jednak przychodzi do wyboru odpowiedniego dla nas smartfona to dla większości osób nie jest to prosta decyzja. Zaczynamy się zastanawiać jaki sysytem operacyjny będzie dla nas lepszy: Android, Windows Phone czy może iOS ? Jak duży ekran będziemy potrzebować? Jakie funkcje w telefonie musimy mieć a jakie będą zbędne. Aby łatwiej było dokonać właściwego wyboru przygotowaliśmy w tym zakresie krótki poradnik.

1. Wybieramy system operacyjny

W zasadzie to system operacyjny powoduje , że masz telefon jest ,,smart" i potrafi znacznie więcej niż tylko wykonywać połączenia. Obecnie do wyboru mamy praktycznie trzy główne systemy operacyjne: Android, iOSWindows Phone. Jak widać na załączonym rysunku najbardziej popularnych systemem jest Android. W 2015 r posiadał on  ponad 80 % udział w globalnym rynku smartfonów.

 

Okres Android iOS Windows Phone BlackBerry OS Inne
2015 Q2 82.8% 13.9% 2.6% 0.3% 0.4%
2014 Q2 84.8% 11.6% 2.5% 0.5% 0.7%
2013 Q2 79.8% 12.9% 3.4% 2.8% 1.2%
2012 Q2 69.3% 16.6% 3.1% 4.9% 6.1%

 

Na obrazku poniżej widzimy typowe ekrany główne dla systemów operacyjnych (licząc od lewej) Android / iOS / Windows Phone 8 / BlackBerry. Wygląd ekranu mażemy sami modyfikować. Najbardziej jest to możliwe w przypadku systemu Android. Mamy tu szerokie możliwości indywidualizacji wyglądu ekranu i decydowania jakie widżety i ikony aplikacji będą wyświetlane na ekranie głównym.

Wybór systemu operacyjnego jest głównym i najważniejszym elementem wyboru odpowiedniego dla nas telefonu. Decydując się na określony system operacyjny jednocześnie zawężamy pole wyboru do określonego i ograniczonego wachlarza konkretnych telefonów. To system operacyjny decyduje w głównej mierze o tym czy wybrany telefon przypadnie nam do gustu i czy będziemy zadowoleni z jego działania. Przy podjęciu decyzji pomocna będzie załączona niżej tabela porównawcza.

Jak widać wybór systemu operacyjnego nie jest prosty. Każdy system ma swoje mocne i słabe strony.  Podsumowując jednym zdaniem różnice pomiędzy systemami można powiedzieć, że  system iOS jest najbardziej bezpieczny,  Android jest dla osób które lubią bawić się ustawieniami telefonu i dopasowywać funkcje telefonu do swoich potrzeb a Windows Phone 8 wypada gdzieś pośrodku.

 

2. Wybieramy odpowiednią wielkość ekranu

Naszym zdaniem minimalna obecnie wielkość ekranu dla smartfona to 4 ". Jest to długość podawana w calach i mierzona jako przekątna ekranu telefonu. Mniejszych ekranów niż 4 " nie polecamy ze względu na fakt , że wiele aplikacji może być nieczytelna. Jest to oczywiście sprawa indywidualna. Na przykład na portalu aukcyjnym Allegro najlepiej sprzedający się smarfon w 2015 roku (za 339 zł) posiadał ekran 4 ". Jest faktem, że śrenia wielkość ekranów w smartfonach rośnie wraz z rozwijem technologii. Coraz modniejsze staja się phablety tj smartfony z ekranem powyżej od 5,5 do 7 ". Do niedawna tak duże ekrany w telefonach wywyłowały zdziwienie. Obecnie jest to już prawie norma. Mały rozmiar telefonu ma też swoje zalety. Łatwiej go obsługiwać jedna ręką i poręczniej nosić. Duży ekran to znacznie lepszy komfort użytkownia i pracy.

3. Jaki procesor

Procesor w smartfonie jest mózgiem urządzenia. Szybki procesor gwarantuje szybsze otwieranie i pracę naszych aplikacji, odtwarzanie wideo i gier 3D czy obsługę wyświetlaczy o dużych rozdzielczościach 4K. Obecnie najnowsze osiągnięcia techniki do zastosowań w systemach Android i Windows Phone to procesor 4-rdzeniowy Qualcomm Snapdragon 820 (64-bitowy) oraz 8-rdzeniowy Samsung Exynos 7420 (64-bity), najnowszy Exynos 8890 czy Kirin 950. Procesory te oferują dużą wielozadaniowość oraz możliwość obsługi ekranów 4K Ultra HD, streaming 4K, gry 3D oraz oszczędzanie baterii.  Nieco słabszy procesor 32-bitowy Qualcomm Snapdragon 800 występuje na przykład w smartfonie  Samsung Galaxy Note 3. Tańszym i nieco wolniejszym procesorem jest Snapdragon 600. Jest on na przykład zainstalowany telefonie w HTC One. W tańszych smartfonach znajdziemy procesory Snapdragon 400, które nie są zaprojektowane do intensywnej pracy.  Ponadto w wielu urządzeniach mobilnych znajdziemy inne mocne procesory takich firm jak MediaTek czy Intel.
Dla systemów iOS przeznaczone są procesory z serii Apple A9 i A8. Procesory te pracują w systemie 64-bitowym . A9 jest zaimplementowany w najnowszym telefonie Apple'a iPhone 6S i iPhone 6S Plus. A8 zanajdziemy w iPhone 6 i iPhone 6 Plus. W istniejących telefonach Apple znajdziemy również wolniejszy 32-bitowy procesor A6, który jest  zainstalowany w iPhone 5c

4. Pamięć RAM

Wielkość pamięci RAM znacznie wpływa na pracę procesora. Obecnie flagowe smartfony posiadają od 2 GB do 4 GB pamięci RAM. Smartfony ze średniej lub niższej półki posiadają od 1 GB do 2 GB. Jeśli chcemy aby aplikacje ładowały się szybciej oraz szybciej następowało przełączanie między nimi to potrzebujemy jak najwięcej RAM-u

5. Parametry techniczne ekranu

Rozmiar ekranu ma duże znaczenie ale ważne są również takie parametry jak: rozdzielczość, jasność, ostrość, kolory czy kąt patrzenia. Rozdzielczość 1080p (1920x1080 px) tzw. full HD jest dla dużych smartfonów absolutnie wystarczająca. Dalszy zwiększanie rozdzielczości może mijać się z celem ponieważ może już nie być zauważone przez nasz wzrok. Full HD to jedna z najwyższych rozdzielczości i jest odpowiednia do ekranów powyżej 5 cali. Częściej mamy do czynienia z rozdzielczością 720p (1280x720 px) jak np. w smartfonie Samsung Galaxy A5 czy Huawei P8 Lite. Dużu starszych smartfonów średniej i niższej klasy  posiada rozdzielczość ekranu 480x800 px. Do tych urządzeń należą: Samsung Trend, Galaxy Core, Nokia Lumia 520, Nokia X2, Galaxy S3 mini. Są to smartfony z ekranem zazwyczaj 4". Telefony te nadal są popularne i poszukiwane przez klientów z uwagi na atrakcyjną cenę (poniżej 500 zł).  Nie polecamy zakupu telefonu z ekranem o rozdzielczości poniżej 480x800. Jeden z prostszych sposobów oceny jakości ekranu jest oglądanie go pod różnym kątem patrzenia. Pod tym względem najlepsze są urządzenia typu IPS. Ekran typu Amoled (często występujący w telefonach Samsung) ma natomiast najlepsze odwzorowanie kolorów.  Ekrany typu Retina występują w produktach Apple. Charakteryzują się wysoką gęstością pikseli przypadającą na cal długości tj. ok. 300 ppi (pixels per inch). Nasze oczy podobno nie są w stanie zauważyć większej gęstości jak 300 ppi. Zwróćmy uwagę, że ekrany  iPhonów sprzed 2014 r miały wysoką gęstość pikseli a jednocześnie nie osiągały rozdzielczości full HD.  Na przykład iPhone 5 posiada ekran  4" , gęstość 326 ppi i rozdzielczość tylko 640x1136 px . Pierwszym telefonem Apple'a z ekranem ponad 5"  full HD jest iPhone 6 Plus  wprowadzony na rynek dopiero w III kwartale 2014 roku.

Zestawienie parametrów ekranu w wybranych telefonach Apple

Model telefonu PPI (pixels per inch) PPCM (pixels per cm)

Rozdzielczość

Całkowita ilość pixeli

iPhone 4/4S 326 128 960x640 614 400
iPhone 5/5C/5S 1136×640 727 040
iPhone 6 326 128 1334x750 1000500
iPhone 6 Plus 401   1920x1080 2073600

6. Pamięć wewnętrzna i zewnętrzna

W smartfonie mamy cały nasz świat: maile, zdjęcia, filmy, muzykę, kontakty do portali społecznościowych. Dlatego potrzebujemy znaczną ilość pamięci. Zalecamy kupno telefonu z pamięcią od 8 GB do 16 GB i więcej. Jeśli to możliwe wybierajmy telefon, który ma możliwość dołożenia dodatkowej pamięci na karcie (np micro SD).

 

7. Aparat fotograficzny

Aparat fotograficzny 5 Mpx lub 8Mpx jest wystarczający do zrobienia i wydrukowania zdjęcia o wymiarach 8x6 cala w rozdzielczości 300 dpi (dots per inch). Rozdzielczość taka jest standardem w profesjonalnym druku. Jeśli szukamy dobrego aparatu fotograficznego w telefonie zapomnijmy o zasadzie, że im więcej pikseli tym lepszy obraz. Zamiast tego szukajmy telefonów które mają w aparatach foto dobrej klasy optykę np marki Carl Zeiss.

Pamiętajmy, że wysokiej rozdzielczości aparat foto z niskiej jakości optyką da nam niskiej jakości zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Jeśli zamierzamy robić zdjęcia i umieszczać je w sieciach społecznościowych to aparat o rozdzielczości 20 Mpx będzie przesadą.   Jeśli chodzi o aparat fotograficzny umieszczony od frontu telefonu (do selfie) to rozdzielczości od 2Mpx do 5 Mpx będzie wystarczająca.

8. Bateria

Możemy mieć najlepszej jakości telefon komórkowy, lecz jeśli bateria przestaje działać nasz super telefon staje się bezużyteczny. Coraz większe ekrany, większa ilość rdzeni procesora, więcej różnego rodzaju czujników oznacza zwiększenie poboru mocy. Jeśli zamierzamy zakupić smartfon z ekranem ok. 4,5 cala to bateria powinna mieć pojemność co najmniej 1500 - 2000 mAh. Pamiętajmy aby bateria była najlepiej wymienialna - niektórzy producenci montują baterie na stałe. Może chodzi o to aby skrócić czas użytkowania telefonu gdy bateria się wyeksploatuje. Trudno podejrzewać, żeby była to celowa polityka producentów, która zmusza klienta do częstej wymiany telefonu.

9. Dual SIM

Jeśli mamy odpowiednią możliwość to zachęcamy do wyboru telefonu typu dual SIM (dwie karty sim w jednym telefonie). Mając taką funkcjonalność możemy korzystać jednocześnie z usług dwóch operatorów. Ostatnio możemy spotkać różnego rodzaju promocje na krótki okres czasu np. Orange na okres wakacji udostępnia internet mobilny prawie za darmo.  Z reguy za kwotę np.  6 zł możemy wykupić pakiet 6GB ważny przez 60 dni. Mając telefon dual SIM łatwo możemy łapać takie super promocje kupując np. starter Orange na kartę za 5 zł i umieszczając dodatkową kartę sim w naszym telefonie. Mając telefon dual SIM możemy również w łatwy sposób korzystać z bezpłatnego internetu sieci AREO 2.

 

 

.
baner reklamowy-5

Wyszukiwarka
okazji

Znajdź najlepsze ceny popularnych telefonów

baner reklamowy-4
Ta strona używa cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

.