Oferty głównie operatorów MNO
(bez wirtualnych MVNO)

Sonda
SONDA : Która sieć ma najlepszą ofertę ,,tylko sim,,
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Nju mobile
Heyah
Red Bull Mobile

Ranking ofert prepaid (na kartę). Maj 2019

Kryterium: niska cena połączeń i sms-ów, możliwość połączeń nielimitowanych, bezpieczny tani internet

W ofertach prepaid podobnie jak w ofertach ,,tylko-sim" płacimy za czystą usługę ponieważ, nie musimy spłacać kosztów zakupu telefonu. W prepaid aby korzystać z usług najpierw musimy doładować konto określoną kwotą. Z reguły, aby utrzymać ważność konta prepaid zobowiązani jesteśmy do okresowych doładowań lub utrzymywania płatnych pakietów usług.

 

Virgin Mobile (MVNO)

29 gr/min i 9 gr/sms

Wybierz
Pakiet no-limit ] + 15GB = 25zł/30 dni. Po pół roku stażu w sieci dodatkowo + 5GB a po roku 10 GB.  -32 kbit/s. Ważność konta po każdym doładowaniu: 365 dni. Pakiet Mini (dla seniora) - za 3 zł co miesiąc 30 minut + 30 sms-ów + 300MB. Prezent za zamówienie on-line. Bezpłatna dostawa.
 

a2mobile

10 gr/min i 10 gr/sms
Pakiet no-limit ] + 5GB = 19,9zł/31 dni. 3Mb/s po przekroczeniu 5GB i 1Mb/s po przekroczeniu 10GB. Sieć operatora Areo2. Pierwszy miesiąc cena pakietu obniżona o 50%. Konto ważne rok po każdym doładowaniu.
 

T-Mobile Bez Limitów

29 gr/min
Pakiet no-limit ] + 10GB + Video bez limitu danych (YouTube, Netflix, ShowMax itp) = 30zł/30 dni. -16 kbit/s. Prędkość max 15 Mb/s. Dodatkowe pakiety internetowe np. 1 GB za 5 zł, 3 GB za 9 zł. Rok ważności konta po uruchomieniu pakietu.
 
orange free

Orange Free

29 gr/min i 20 gr/sms
Pakiet no-limit ] + 15 GB = 25zł/31 dni. -64 kbit/s. Utrzymanie ważności konta przez 30 dni - doładowanie min. 25 zł.
 

Plus Elastyczna na kartę

29 gr/min i 19 gr/sms
Pakiet no-limit ] = 25zł/30 dni. Dodatkowo za doładowanie kwotą 25 zł - bonus 10GB/30dni,  -32 kbit/s. Bezpłatna usługa - Rok ważności konta.
 

Heyah

29 gr/min i 14 gr/sms
Pakiet no-limit ] + 10GB = 25zł/30 dni. -16 kbit/s. Maksymalna prędkość transmisji  ograniczona jest do 15 Mb/s. Dodatkowy pakiet 3 GB za 9 zł. Utrzymanie ważności konta przez 30 dni (dla poł. wych.) - doładowanie min. 20 zł
 

Plush

29 gr/min i 19 gr/sms
Pakiet no-limit ] = 25zł/30 dni. Dodatkowo za doładowanie kwotą 25 zł - bonus 10GB/30dni. -32 kbit/s. Możliwość wykupienia innych pakietów jak [ ] = 20zł/30 dni. Usługa rok ważności konta za 0 zł.
 

T-Mobile na kartę

29 gr/min
Pakiet no-limit ] + 10GB = 25zł/30 dni. -16 kbit/s. Prędkość max 15 Mb/s. Dodatkowe pakiety internetowe np. 1 GB za 5 zł, 3 GB za 9 zł. Rok ważności konta po uruchomieniu pakietu za 25 zł. 
 

Play Solo

29 gr/min i 9 gr/sms
Pakiet no-limit ] + 10GB = 25zł/30 dni. -8 kbit/s. Dodatkowe pakiety internetowe np. 2GB za 9 zł/30 dni. Utrzymanie ważności konta (oferta Formuła Play na Kartę) dla poł. wych. przez 50 dni przy doładowaniu już za  5zł.
 
red bull mobile

Red Bull Mobile

29 gr/min i 9 gr/sms
Pakiet no-limit ] + 10GB +Bonus = 30zł/30 dni. -8 kbit/s. Za doładowanie 30 zł dostaniemy bonus 10 GB/30 dni. Utrzymanie ważności konta przez 30 dni dla poł. wychodzących - doładowanie min. 25 zł.
 

nju z usługą wszystko za 29 zł

19 gr/min i 9 gr/sms
Pakiet no-limit ] + 10GB = 29zł/30 dni. -64 kbit/s. Dodatkowe pakiety jak 9GB za 9 zł. Ważność konta po doładowaniu - bezterminowo (promocja po wieki). Usługa ,,im dłużej tym lepiej"
 

Play odNOWA

29 gr/min i 29 gr/sms
Środki na koncie oraz wykupione pakiety ważne bezterminowo. Konto również ważne bezterminowo. Możliwość aktywowania pakietów: [ ] 100 minut za 15 zł oraz [ ] 100 sms-ów za 5 zł. Pakiety internetowe 1GB za 5 zł lub 6 GB za 25 zł.
 
 
Jeśli informacja na stronie była przydatna - Poleć nas na Facebooku

 

Objaśnienia do rankingu prepaid

W rankingu przedstawiono, w uproszczony sposób, kilka wybranych, najbardziej atrakcyjnych ofert na kartę. Wzięto po uwagę jedynie oferty gównych operatorów infrastrukturalnych MNO w ich sieciach podstawowych (Orange, Play, Plus i T-Mobile) oraz w ich sieciach drugoplanowych (nju mobile, Red Bull Mobile, Heyah, Plush). Dodatkowo, dla lepszego zobrazowania i porównania taryf prepaid, dodano największego operatora wirtualnego MVNO (Virgin Mobile). Oferty wybrano według indywidualnej oceny autora rankingu. Podstawowe kryteria to: cena pakietów no-limit, możliwość korzystania z bezpłatnych usług, cena jednostkowa za połączenia, sms/mms-y, możliwość korzystania z bezpiecznego pod względem kosztów internetu.

 

Oferty prepaid MVNO

Ciekawe oferty prepaid znajdziemy również u innych operatorów wirtualnych MVNO.

Najbardziej atrakcyjne propozycje w tym zakresie przedstawia sieć Virgin Mobile, Premium Mobile, Lycamobile, Mobile Vikings, lajt mobile, Klucz Mobile czy Lebara Mobile. Oferty operatorów MVNO nie są szerzej prezentowane w naszym serwisie.

 

Dlaczego oferty prepaid można porównywać z ofertami abonamentowymi ,,tylko-sim"

Oferta typu tylko-sim to oferta na abonament bez telefonu. W ofertach prepaid nie płacimy abonamentu lecz dokonujemy przedpłaty (doładowania konta) przed skorzystaniem z usługi. W obu typach ofert nie występuje tzw subsydiowanie ceny urządzenia (telefon, tablet). Chodzi o to, że w ofertach na abonament (postpaid) w ramach ceny abonamentu zawarta jest kwota spłaty za telefon czy tablet, który kupujemy (na początku trwania umowy) zazwyczaj za cenę promocyjną (często za 1 zł). W ofertach prepaid również nie mamy do czynienia z kredytowaniem zakupu telefonu. Mamy tu oczywiście możliwość zakupu telefonu ale po cenach rynkowych. Zatem w taryfach prepaid i ,,tylko sim" płacimy tylko za czystą usługę telekomunikacyjną i dlatego oferty te dają się łatwo porównywać.

 

Optymalne doładowanie

Najbardziej optymalnym doładowaniem w większości ofert prepaid jest zasilenie konta kwotą 50 zł. Daje to ważność konta dla połączeń wychodzących ok. 100 dni. Wynika z tego, że minimalna kwota miesięczna, jaką musimy wydać jest a poziomie 15 zł. Nie jest to jednak regułą. Coraz więcej taryf prepaid oferuje dłuższe lub nielimitowane okresy ważności konta. Na przykład Formuła Play Unlimited na kartę za doładowanie kwotą 5 zł daje ważność konta dla połączeń wychodzących aż 50 dni. Niestety jest to tylko zabieg marketingowy ponieważ jeżeli chcemy wykorzystać zalety tej oferty musimy aktywować pakiet no-limit za 25 zł na 30 dni. W ten sposób operator może zagwarantować sobie systematyczne przychody z takiej oferty bez konieczności wyznaczania krótkich minimalnych okresów doładowania. Historycznie rzecz ujmując, pod koniec lutego 2014 r sieć nju mobile wprowadziła do swojej oferty na kartę, bezterminową ważność konta. Promocja nosi nazwę ,,po wieki" i jest pod tym względem, ofertą przełomową. Po raz pierwszy zaistniała możliwość utrzymania numeru w ofercie prepaid bez ponoszenia żadnych kosztów i przy zachowaniu bardzo atrakcyjnej i konkurencyjnej stawki jednostkowej za połączenia 19 gr/min. Bezterminową ważność konta wprowadziła również w 2015 r sieć T-Mobile i Heyah ale pod warunkiem uruchomienia płatnych pakietów usług. W Virgin Mobile obowiązuje zasada, że każde doładowanie od 5 zł przedłuża ważność konta o 365 dni. Obecnie większość operatorów oferuje Rok ważności konta jako dodatkową płatną lub bezpłatną usługę.

Koncepcje naliczania opłat w taryfach prepaid

Początkowe oferty na kartę były dość proste.Obowiązywał cennik jednostkowy za połączenia, sms/mms-y i transmisję danych. Według tych cen jednostkowych rozliczane były koszty na koncie użytkownika. Obecnie taryfy prepaid są bardziej rozbudowywane i nie jest łatwo porównywać te oferty.

1. Taryfy oferujące płatne pakiety usług

Są to najbardziej popularne obecnie taryfy prepaid. Przykładem takiej koncepcji naliczania opłat jest Formuła Play Unlimited na kartę, w ramach której możemy aktywować odnawialny pakiet usług obejmujący nielimitowane sms-y i rozmowy do wszystkich sieci + 6 GB za 25 zł na okres 30 dni. Do podobnej kategorii ofert należy również oferta Heyah z pakietami Smart, oferta Plush i Plus na kartę a także oferta T-Mobile. W ofercie Plush mamy do wyboru kilka skonfigurowanych pakietów usług z których najciekawszy to chyba pakiet za 29 zł /30dni dający 10 GB internetu + sms-y i rozmowy na komórki bez limitu. W ofercie T-Mobile za 25 zł /30dni otrzymujemy zespolony pakiet usług nielimitowanych połączeń do sieci komórkowych i stacjonarnych + bezpłatne SMS-y + internet 10 GB. Zbliżone koncepcje płatnych pakietów usług funkcjonują obecnie prawie w każdej sieci komórkowej.

2. Taryfy oferujące bezpłatne pojedyńcze usługi

Na dzień dzisiejszy są to niestety coraz rzadziej występujące taryfy, które umożliwiają wybór jednej lub więcej opcji bezpłatnych usług np. bezpłatne rozmowy w sieci, bezpłatne sms-y lub pakiet internetowy. Przykładem takiej oferty były taryfy Free w T-Mobile oraz Orange YES. W tej ostatniej taryfie mogliśmy wybrać pomiędzy bezpłatnymi rozmowami w sieci Orange lub bezpłatnymi sms-ami. 

3. Taryfy z naliczaniem kosztów do określonego progu cenowego.

Naliczanie kosztów może odbywać się w okresie miesiąca lub w innym cyklu określonym ilością dni. Nie ma tu konieczności wyboru płatnego czy bezpłatnego pakietu usług. Na początku naliczanie kosztów za usługi następuje zgodnie z cennikiem jednostkowym danej taryfy (np. 19 gr/min, 9 gr/SMS). Po osiągnięciu określonych progów cenowych wyznaczonych dla poszczególnych usług dalsze korzystanie z usług staje się bezpłatne i nielimitowane. Przykładem takiej taryfy jest nju mobile na kartę z uruchomioną usługą ,,wszystko komórkowe". Zasada jest tu taka, że po osiągnięciu w ciągu miesiąca (30 dni) kosztu 29 zł za sms/mms-y i połączenia do sieci komórkowych dalsze korzystanie z usług jest bezpłatne do końca okresu rozliczeniowego. Podobnie rozliczany jest koszt za połączenia do sieci stacjonarnych, za które nie zapłacimy więcej niż 10 zł/mies. Ponadto w taryfie tej po wykorzystaniu przydzielonego pakietu internetowego 10 GB obowiązuje tzw. zasada lejka co oznacza, że transmisja danych odbywa się ze zmniejszoną prędkością 64 kb/s i jest bezpłatna. W 2015 r sieć Heyah wprowadziła podobną zasadę ograniczającą naliczanie kosztów za rozmowy do sieci komórkowych (tylko) do kwoty 29,9 zł pod warunkiem uruchomienia jednego z płatnych pakietów usługowych Smart.

4. Taryfy z bonusem internetowym

W ofertach tych za każde doładowanie otrzymujemy bezpłatny pakiet internetowy którego wielkość uzależniona jest od wartości tego doładowania. Na przykład w taryfie Red Bull Mobile za doładowanie w kwocie 25 zł otrzymamy pakiet 7GB ważny przez 30 dni a za doładowanie kwotą 50 zł - pakiet 16 GB ważny przez 100 dni. Jeszcze lepszą ofertę ma sieć Orange. W taryfie Orange Free na kartę przy doładowaniu konta kwotą np. 50 zł otrzymamy aż 25 GB z okresem ważności 3 miesiące.

4a. Taryfy kombinowane z bonusem internetowym i pakietem usług

Właściwie większość tych taryf ujętych jest w punkcie poprzednim. Taryfy takie zaczęły powstawać pod koniec 2015 roku. W ofertach tych za każde doładowanie otrzymujemy bezpłatny pakiet internetowy oraz możemy dodatkowo uruchomić płatny pakiet usług. Do tej kategorii taryf przeniosła się (po zmianie w październiku 2015) oferta Orange Free na kartę. Dzięki wprowadzeniu pakietu ,,no limit" (rozmowy + sms-y) za 30 zł/31dni taryfa ta stała się jedną z najbardziej atrakcyjnych na rynku. Podobne zmiany objęły taryfę Red Bull Mobile Energy. Tutaj odwrotnie, do istniejącej oferty z pakietami usług, dodatkowo dołożono bonus internetowy za każde doładowanie. Np. za doładowanie kwotą 25 zł dostaniemy 7 GB/30dni.

5. Taryfy z całkowicie bezpłatnym pakietem usług (rozmowy, sms-y i internet)

Przykładem takiej taryfy jest #Freemium w sieci Virgin Mobile. Użytkownik może aktywować całkowicie bezpłatny pakiet usług w postaci: 30 SMS-ów + 30 minut rozmów + 300 MB. Po wykorzystaniu bezpłatnego pakietu dalsze korzystanie z usług jest płatne według cennika. Istnieje także możliwość dokupienia dodatkowych płatnych pakietów jak np. 3 GB za 15 zł czy 100 minut rozmów za 8 zł. Jest to idealna taryfa dla osób, które mniej inicjują połączenia a więcej ich przyjmują (seniorzy, dzieci). Mankamentem aktywowania #Freemium jest brak możliwości wykupienia innych atrakcyjnych pakietów jak np #Bezlimitu, w którym za 29 zł otrzymujemy pełny ,,no limit" + 7 GB. Jeśli ktoś potrzebuje usługi ,,bez limitu" z dużym pakietem internetowym to dla niego taryfa Freemium nie będzie optymalna.

baner reklamowy-1 baner reklamowy-2