Dodano: 03.02.2017
MTR (Mobile Termination Rate) to stawka opłaty hurtowej za zakończenie połączenia telefonicznego w ruchomej sieci telefonicznej innego operatora telekomunikacyjnego. Opłatę tą uiszcza operator sieci, z której inicjowane jest połączenie, innemu operatorowi, u którego połączenie jest zakończone. W Polsce stawki MTR są regulowane przez Prezesa UKE. Od stycznia 2013 r stawka ta w naszym kraju wynosi 4,29 groszy.
Podobne zasady obowiązują przy połączeniach międzynarodowych a w szczególności przy połączeniach miedzy państwami UE. Mówimy wtedy o stawkach MTR w roamingu UE. Stawki te obecnie są bardzo różne w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Dotyczy to nie tylko kosztów połączeń komórkowych ale również kosztów innych usług jak transmisji danych czy SMS-ów. Mówimy wtedy o hurtowych stawkach za usługi w roamingu UE.
Zgodnie z rozporządzeniem UE 2015/2120 od dnia 15 czerwca 2017 nastąpi w Unii Europejskiej zniesienie opłat z tytułu roamingu. Przepisy te określane są nazwą RLAH ( roam-like-at-home), ponieważ wprowadzają zasadę rozliczeń kosztów połączeń w roamingu tak jak w kraju.
W czerwcu 2016 r Komisja Europejska zaproponowała maksymalne hurtowe stawki roamingowe w UE, według których operatorzy będą się rozliczć po 15 czerwca 2017 r. Były to następujące wartości: 0,04 euro za minutę rozmowy, 0,01 euro za SMS i 8,5 euro za 1 GB.
Wprowadzenie maksymalnych hurtowych stawek roamingowych w UE ma na celu uniknięcie zakłóceń w funkcjonowaniu krajowych rynków i firm telekomunikacyjnych po 15 czerwca 2017 r.
W przypadku utrzymania dużych różnic w wysokości stawek hurtowych w poszczególnych krajach UE, całkowite zniesienie opłat roamingowych na terenie UE, mogłoby znacznie zaburzyć warunki konkurencji na rynkach krajowych.
Przedstawiona powyżej propozycja Komisji Europejskiej wprowadzenia maksymalnych stawek hurtowych będzie prawdopodobnie jeszcze bardziej zaostrzona. Jak wynika z ostatnich doniesień (listopad 2016) z Parlamentu Europejskiego, europosłowie chcą, aby maksymalna stawka hurtowa za minutę połączenia głosowego w roamingu wynosiła tylko 0,03 euro, za sms - 0,01 euro a za 1GB transmisji danych 4 euro. Ponadto stawka za transmisję miałaby stopniowo maleć od 2018 r o 1 euro co roku, aż do wysokości 1 euro w 2021. Są to więc stawki znacznie niższe niż te zaproponowane wiosną przez Komisję Europejską.
Aktualizacja
W dniu 1 lutego 2017 grupa negocjatorów rządów państw UE i europarlamentu uzgodniła nowe porozumienie w sprawie maksymalnych stawek hurtowych w roamingu jakie obowiązywać będą od 15 czerwca 2017 r. Wynegocjowany kompromis przewiduje, że maksymalna stawka hurtowa opłaty za rozmowę telefoniczną wynosiła będzie za 0,032 euro za minutę a za smsa - 0,01 euro.
Maksymalna hurtowa stawka za transmisję danych będzie od 15 czerwca wynosiła 7,7 euro za gigabajt i będzie stopniowo obniżana. Od 1 stycznia 2018 roku maksymalna opłata ma wynosić 6 euro za GB i będzie spadać o 0,5 euro co roku, by z początkiem 2022 roku wynieść 2,5 euro za GB.
Co tak naprawdę oznaczają te wartości dla klienta i operatora?
Od dnia 15 czerwca 2017 r obowiązywać będzie zasada RLAH roaming jak w domu (Roaming Like At Home) co oznacza, że dodatkowa opłata roamingowa nie będzie pobierana, a operator będzie rozliczał połączenia wg krajowej ceny detalicznej. Zgodnie z ostatnim stanowiskiem Komisji Europejskiej (wrzesień 2016), bezpłatny roaming ma być dostępny dla każdego klienta i nie będzie ograniczenia czasowego do korzystania maksymalnie 90 dni w roku. Będą natomiast mechanizmy obronne chroniące operatorów przed nadużyciami ze strony nieuczciwych klientów. Propozycja Komisji Europejskiej pozwala operatorom dodatkowo nałożyć na nieuczciwych klientów opłatę roamingową w wysokości nie większej niż maksymalne stawki hurtowe w roamingu tj. obecnie będą to takie wartości jak: 0,032 euro za minutę rozmowy, 0,01 euro za SMS i 7,7 euro za 1 GB. Opłaty takie mogłyby być nakładane w sytuacji gdy klient generuje nieznaczny ruch w kraju w porównaniu z ruchem generowanym za granicą. Podstawą do naliczenia takiej dodatkowej opłaty może być także długa nieaktywność karty i włączanie jej tylko poza granicami kraju oraz sekwencyjne stosowanie w roamingu wielu kart SIM przez jednego klienta. Operator będzie miał obowiązek wcześniejszego powiadomienia klienta o nałożeniu dodatkowych opłat roamingowych. Dodatkowo Komisja Europejska zaproponowała aby operator, który będzie ponosił straty na roamingu, mógł wystąpić do regulatora krajowego (UKE) o czasowe naliczanie opłat roamingowych dla wszystkich klientów.
Zaproponowane obecnie kompromisowe stawki MTR w roamingu mają zapewnić, że operatorzy działający w poszczególnych krajach Unii, w obawie przed stratami nie będą musieli podnosić cen za usługi krajowe oraz nie będa musieli wystepować do regulatora krajowego o czasowe naliczanie opłat roamingowych wszystkim swoim klientom.
Autor: Krzysztof Nieścioruk
2016-12-01 14:43 ciekawe co będzie z pakietami typu no-limit po zniesieniu opłat roamingowych. Czy będą one obejmowały również rozmowy do wszystkich państw UE? |