wstęga

Sonda
SONDA : Która sieć ma najlepszą ofertę ,,tylko sim,,
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Nju mobile
Heyah
Red Bull Mobile

Europejski rynek smartfonów spadł o 12% w pierwszym kwartale 2022

Dodano: 20.06.2022

W porównaniu do I kwartału 2021 rynek smartfonów w Europie w I kwartale 2022 skurczył się aż o 12%.  Sprzedano zaledwie 49 milionów smartfonów i była to najgorsza sprzedaż kwartalna od 2013 r. Tylko jedna z 5 największych marek tj. firma Realme  odnotowała wzrost i  podwoiła swój udział w rynku europejskim. Samsung nadal pozostaje największym producentem smartfonów w Europie. Jednak jego dostawy spadły o 16% w porównaniu do I kwartału ubiegłego roku. Apple odnotowało nieznaczny wzrost udziału w rynku (o punkt procentowy rok do roku), ale jego dostawy spadły o -6%.

Tak słabe wyniki sprzedaży smartfonów były spowodowane wieloma czynnikami. Wciąż utrzymują się braki w komponentach. Nadal trwają blokady związane z COVID-19 w Chinach. Rośnie też inflacja nakręcana dodatkowo przez wojnę w Ukrainie. Na skutek wojny Samsung i Apple wycofały się z Rosji. Firmy te zakończyły działalność w Rosji pod koniec kwartału, więc pełne efekty będą odczuwalne w II kwartale. Większość analityków uważa, że w drugim kwartale sytuacja się pogorszy, ponieważ  wojna może zmniejszyć dostępność surowców używanych do budowy elektroniki. Ponadto kraje europejskie odnotowują gwałtowny wzrost kosztów energii i żywności co najprawdopodobniej wpłynie na zmniejszenie zainteresowania urzadzeniami technicznymi jak smartfony.

 

Największy spadek sprzedaży w I kwartale 2022 odnotowała firma Xiaomi – jej dostawy spadły o 36% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Oppo utrzymało swój udział w rynku, ale to nadal oznacza zmniejszenie sprzedaży. Największy sukces odniosła firma Realme, która dostarczyła do punktów sprzedaży o 67%  telefonów więcej niż w I kwartale 2021 r. i jednocześnie podwoiła swój udział w rynku europejskim.

 

Autor: KaEn
Źródło: Counterpoint Research

Dodaj komentarz

500
Komentarze

arek 2022-06-20 15:24

teraz mocno rozpycha się na rynku firma realme. Maja całkiem dobre smartfony w przyzwoitej cenie. Telefon z ekranem OLED możne już kupić od 1 tysiąca złotych

Strona:1 z 1
Zobacz więcej wiadomości
bannerbanner
.
baner reklamowy-4

Wyszukiwarka
okazji

Znajdź najlepsze ceny popularnych telefonów

baner reklamowy-5 baner reklamowy-1
Ta strona używa cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

.