wstęga

Sonda
SONDA : Która sieć ma najlepszą ofertę ,,tylko sim,,
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Nju mobile
Heyah
Red Bull Mobile

Przy wyborze smartfona najważniejszy jest okres wsparcia

Dodano: 21.09.2022

Do niedawna standardowy okres wsparcia w zakresie aktualizacji zabezpieczeń smartfona wynosił 2 lata od daty jego premiery. Wyjątkiem były jedynie urządzenie firmy Apple. Powszechnie uznaje się, że obecnie produkowane smartfony pod względem technicznym mogą pracować wiele lat. Przeszkodą może tu być jedynie brak aktualizacji zabezpieczeń. Wyrzucanie całkiem sprawnych urządzeń jest niewybaczalne w czasach, kiedy coraz częściej mówi się o oszczędzaniu zasobów naszej planety.

 

Temat długości okresu wsparcia przez producenta w zakresie dostarczania aktualizacji bezpieczeństawa nabrał w ostatnim czasie nowego znaczenia. Stało sie to za sprawą znacznego wydłużenia tego okresu przez firmę Samsung. Kryterium to ma być nowym atutem przyciągającym klientów i zwrotem w kierunku proekologicznym. Wiadomym jest, że pod względem długości okresu wsparcia bezpieczeństwa liderem jest firma Apple. Wszystkie iPhone'y wydane po iPhonie 4 miały aktualizacje przez co najmniej 5 lat . Najdłużej aktualizowanym telefonem (7lat) jest iPhone'a 6s, którego premiera odbyła się w 2015 roku. W zeszłym roku firma Samsung prawdopodobnie chcąc zbliżyć się do standardów Apple, wydała oświadczenie o wydłużeniu wsparcia bezpieczeństwa do 4 lat dla telefonów wyprodukowanych w 2019 roku i później. Niektóre droższe modele otrzymają nawet 5 lat aktualizacji zabezpieczeń.

Wcześniej Samsung oferował comiesięczne lub kwartalne aktualizacje zabezpieczeń swoich smartfonów przez co najmniej pierwsze dwa lata od daty premiery. Trzeba jednak zauważyć, że Samsung obiecuje teraz aktualizacje zabezpieczeń przez co najmniej cztery lata, ale nie dotyczy to aktualizacji systemu operacyjnego Android. Do niedawna, dla niektórych wybranych swoich telefonów, Samsung dostarczał co najmniej trzy (coroczne) aktualizacje systemu operacyjnego Android. 

 

Google również przedstawił w 2021 roku zobowiązanie, że telefony z nowymi chipami Qualcomm będą otrzymywać zarówno cztery (coroczne) aktualizacje systemu operacyjnego Android jak i cztery lata aktualizacji zabezpieczeń. Chociaż ogólne cele są podobne, to zobowiązanie Google dotyczyło tylko urządzeń rozpoczynających się od zeszłorocznego Snapdragona 888 i nowszych, podczas gdy zobowiązanie Samsunga dotyczy urządzeń znacznie starszych od roku 2019.

 

Wyżej wymienione deklaracje producentów, spowodowały znaczącą zmianę sytuacji na rynku producentów smartfonów. Marki, które nie podjęły rywalizacji w tym zakresie (np. Xiaomi, Realme, Sony) mogą stać się mniej atrakcyjne dla klientów.  Prawdopodobnie firmy te będą musiały już wkrótce zmienić swoją politykę w tym zakresie. 

 

Autor: Krzysztof Nieścioruk
Źródło: www
Komentarze

Eco-Log 2022-06-03 01:03

to prawda, wyrzucanie 2-letniego smartfona to grzech. Powinno się w sposób prawny zmusić producentów do wieloletniego wsparcia oprogramowania.


Teolog 2022-06-03 01:05

Dużo już w tym zakresie robi Unia Europejska. Wkrótce mają wejść unormowania prawne w zakresie unifikacji złącz do ładowarek, prawo do naprawy urządzenia itd.

Strona:1 z 1
Zobacz więcej wiadomości
bannerbanner
.
baner reklamowy-5

Wyszukiwarka
okazji

Znajdź najlepsze ceny popularnych telefonów

baner reklamowy-4 baner reklamowy-1
Ta strona używa cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

.