wstęga

Sonda
SONDA : Która sieć ma najlepszą ofertę ,,tylko sim,,
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Nju mobile
Heyah
Red Bull Mobile

Aplikacje śledzące Covid nie sprawdziły się w Europie

Dodano: 04.04.2021

Aplikacje śledzące rozprzestrzenianie się koronawirusa działają w oparciu o technologię Bluetooth. W wielu krajach Unii Europejskiej wdrożono tego typu aplikacje. Nazwa w Polsce to: STOP COVID ProteGo Safe. Aplikacja monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których jest zainstalowana. Jeśli aplikacja znajdzie takie urządzenie (zazwyczaj smartfon) to je zapamięta na 14 dni. Musi być przy tym spełniony warunek, że kontakt  naszego telefonu z telefonem innej osoby trwał przynajmniej 15 minut a odległóść między urządzeniami była mniejsza niż 2 metry.  Jeśli w okresie 14 dni od spotkania właściciel któregoś z urządzeń zachoruje to inni użytkownicy aplikacji, mający stycznośc z chorym, otrzymają powiadomienie. Wszystko dzieje się całkowicie anonimowo. Prywatność jest zagwarantowana. 

Jak się okazuje, po roku trwania pandemii, aplikacje mające na celu powstrzymanie Covid nie zostały powszechnie wdrożone w wielu krajach. Przyczyna to: obawy o prywatność, problemy techniczne i brak zainteresowania ze strony społeczeństwa. 

 

Do tej pory kilka krajów wycofało swoje aplikacje do śledzenia, a inne znalazły tak niewielu użytkowników, że technologia nie jest skuteczna. Wskaźnik wdrożenia wynosi od około jednej trzeciej ludności w Finlandii i Irlandii, do 22% w Niemczech i skromne 4% we Francji.

 

Większość europejskich aplikacji do śledzenia jest zbudowana na interfejsie API opracowanym przez producentów oprogramowania: Google i Apple. Apliakcje wykorzystują technologię Bluetooth do anonimowego rejestrowania bliskości innych smartfonów.  Użytkownicy, którzy zachorują przesyłają anonimowe kody, aby powiadomić o tym innych, którzy byli w bliskim kontakcie. Projekt ma na celu zachowanie prywatności użytkowników. Może to być jednym z czynników pomagających zaakceptować społeczeństwu to rozwiązanie lecz jednocześnie utrudnia śledzenie ich wykorzystanie i skuteczności aplikacji.

 

Największy sukces aplikacja odniosła w Finlandii. Gdy tylko została uruchomiona na początku września, odnotowała  około 1 miliona pobrań w ciągu pierwszych 24 godzin. Obecnie aplikacji używa 1/3 ludności tego kraju.

 

 

Autor: KaEn
Źródło: www

Dodaj komentarz

500
Komentarze

rex 2021-04-02 23:53

w PL na pewno ludzie się obawiają tej aplikacji. Na każdym kroku słyszy się o inwigilacji wiec nie ma co się dziwić takiej postawie.

Strona:1 z 1
Zobacz więcej wiadomości
bannerbanner
.

Wyszukiwarka
okazji

Znajdź najlepsze ceny popularnych telefonów

baner reklamowy-2 baner reklamowy-1
Ta strona używa cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

.