Dodano: 02.10.2020
Jak powszechnie wiadomo producenci smartfonów przez lata byli zmuszeni do stosowania poliwęglanu lub szkła w tylnej obudowie telefonów ze względu na funkcję ładowania bezprzewodowego. Jest to związane z faktem, że sygnał elektromagnetyczny ładowania bezprzewodowego (indukcyjnego) nie może przenikać przez metal. Jak się okazuje Google znalazł na to rozwiązanie, które zastosował w przypadku modelu Pixel 5. Telefon ten ma 6-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 1080 x 2340 px z częstotliwością odświeżania obrazu 90 Hz oraz bezprzewodowe ładowanie pomimo aluminiowej tylnej obudowy.
Technicznie rzecz biorąc, w modelu Pixel 5 w tylnej obudowie zastosowano cienką warstwę aluminium. Na tej warstwie jest położona kolejna warstwa materiału nazywana „żywicą biologiczną”, która jest w zasadzie bardzo cienkim tworzywem sztucznym. Aluminium pod spodem nadaje smartfonowi Pixel 5 solidny, wysokiej klasy wygląd.
Firma Google ujawniła więcej szczegółów. Metalowy korpus Pixela 5 ma okienko wycięte w tylnej części, w którym osadzona jest cewka ładująca. Następnie cewka pokryta jest „żywicą biologiczną”, która zapewnia jednolity wygląd i wykończenie oraz zapobiega uszkodzeniom cewki ładującej. Rozwiązanie jest bardzo ciekawe i wydaje się, że nie będzie miało żadnego efektu ubocznego. Czas pokaże, jak ta powłoka z żywicy bio wytrzyma przez dłuższy okres użytkowania. Jak się okazuje rozwiązanie takie nie jest całkowicie nowatorskie. Pierwszy raz pomysł taki wdrożyła firma LG, która następnie jednak przeszła na panele szklane.
Dlaczego więc Google nie po prostu użył szklanej tylnej obudowy w modelu Pixelu 5? Jak twierdzi firma, aluminiowa rama i powłoka z „bio-żywicy” pozwoliły zachować stosunkowo smukły profil urządzenia i jednocześnie pomieścić stosunkowo dużą baterię o pojemności 4080 mAh.
Autor: KaEn
2020-10-02 00:41 Jeśli już koniecznie potrzebujemy ładowania indukcyjnego może lepiej nie ryzykować z tymi eksperymentami i kupić po prostu telefon ze szklaną obudową albo plastikową :) |