Dodano: 09.06.2020
W nowej wersji mechanizmu, prezes UKE przewiduje wprowadzenie kilku zmian, które uwzględniać będą powstającą sieć 5G oraz zapewnią inne udogodnienia ułatwiające korzystanie z tego narzędzia. Najważniejsze z tych zmian to:
Podstawowym zadaniem mechanizmu monitorowania internetu jest zapewnienie użytkownikom informacji o parametrach świadczonych im usług. Zgodnie z prawem unijnym dostawcy internetu w sieciach stacjonarnych są zobowiązani do podawania w umowach minimalnych i maksymalnych oferowanych prędkości transmisji danych. Dzięki istnieniu mechanizmu, klienci mają narzędzie, które pozwala im zweryfikować jakość otrzymanej usługi.
Za pomocą dotychczasowego, jak i przyszłego mechanizmu można mierzyć szybkość internetu stacjonarnego i mobilnego. Wykonane pomiary są certyfikowane i mogą posłużyć jako dowód w ewentualnych sporach konsumentów z dostawcami usługi. System monitorowania składa się m.in. z serwisu internetowego oraz aplikacji na komputery stacjonarne. Podmiot wyłoniony w konkursie zapewni system pomiarowy nieodpłatnie, w wyniku czego uzyska certyfikat Prezesa UKE.
Autor: KaEn
2020-06-09 00:39 dobra rzecz i ważny argument w ewentualnym konflikcie z dostawcą internetu |