banner
wstęga

Sonda
SONDA : Która sieć ma najlepszą ofertę ,,tylko sim,,
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Nju mobile
Heyah
Red Bull Mobile

artykuł-zdjęcie

 

Czy porównywarki i rankingi ofert mają sens?

Dodano: 01.11.2017

Porównywanie cen produktów czy usług to czynność, którą wykonuje chyba prawie każdy klient przed podjęciem decyzji zakupu. Porównując produkty lub usługi musimy zawsze przyjąć jakieś kryteria porównawcze. Zazwyczaj jest to cena, wygląd urządzenia, parametry techniczne, marka dostawcy czy też warunki świadczenia usług gwarancyjnych i pogwarancyjnych. Przyjęcie odpowiednich proporcji w zakresie tych kryterów porównawczych sprawia, że prawie każdy ranking określonych produktów czy usług ma trochę charakter subiektywny zależny od autora rankingu.

Porównywanie usług telefonii komórkowej

W tym przypadku przy wyborze oferty kierujemy się w dużej mierze jakością usług świadczonych przez daną sieć komórkową oraz jej marką. Jeśli poszukujemy oferty bez telefonu to drugim podstawowym kryterium wyboru będzie prawdopodobnie cena usługi. Cena zależy oczywiście od zakresu usług zdefiniowanych w danej ofercie. Jeszcze kilka lat temu oferty były mocno rozbudowane i z reguły składały się z pakietów określających ilość bezpłatnych minut i sms/mms-ów oraz ilość GB w okresie rozliczeniowym w ramach danej taryfy abonamentowej czy taryfy prepaid. Konsekwencją tego były spore trudności w porównywaniu ofert. Porównywaki musiały posiadać możliwość ustawiania szerokiego zakresu kryteriów porównawczych. Sytuacja znacznie się zmieniła gdy rynek ofert komórkowych zdominowały oferty z nielimitowaną ilością rozmów i sms/mms-ów.

 

Porównywanie ofert tylko-sim i prepaid

W ostatnich latach oferty prepaid stały się bardzo podobne w swojej konstrukcji do ofert abonamentowych tylko-sim. Co prawda w przypadku ofert na kartę nie występuje pojęcie abonamentu ale chcąc oszczędzać jesteśmy praktycznie zmuszeni do wykupienia cyklicznie odnawianych pakietów typu no-limit z odpowiednią ilością GB. Możemy zatem bez problemu oszacować średni miesięczny koszt używania telefonu na kartę. Warto również zauważyć, że w niektórych ofertach abonamentowych jak np. w nju mobile podobnie jak w ofertach prepaid, nie będziemy płacić całego abonamentu jeśli w danym miesiącu mniej korzystaliśmy z usług. Jest zatem możliwe porównywanie ofert abonamentowych i prepaid.

Porównywanie ofert z telefonem

Oferty z telefonem są znacznie trudniejsze do porównywania. Musimy tu niestety wprowadzić do kryteriów porównywania typ telefonu a nawet jego konkretną wersję. Często jest bowiem tak, że dany telefon występuje w kilku wersjach cenowych w zależności od zmieniających się parametrów jak np wielkość pamięci RAM.

 

Porównywanie ofert no-limit

W ostatnim czasie rynek ofert telefonii komórkowej zdominowały oferty typu no-limit. Dotyczy to zarówno ofert abonamentowych jaki i prepaid. Takie oferty są proste w swojej konstrukcji ponieważ zawierają jedynie cenę za okres rozliczeniowy, rodzaj pakietu usług no-limit i wielkość pakietu internetowego. Rodzaj pakietu usług no-limit określa czy oferta obejmuje tylko nielimitowane rozmowy czy też nielimitowane sms/mms-y. Dodatkowo rozróżnia się czy no-limit dotyczy połączeń tylko do sieci komórkowych czy też do stacjonarnych. Tego typu oferty są znacznie łatwiejsze do porównywania i tworzenia rankingów. Przykład takiego rankingu zamieszczono poniżej. Rodzaj pakietu usług no-limit przedstawiono za pomocą ikon: [   ]

 

Przykładowy ranking TOP3 ofert tylko-sim no-limit

1. Virgin Mobile [   ] + 3GB = 19zł/mies

2. nju mobile [   ] + 2GB = 19zł/mies

3. Plush ABO [   ] + 15GB = 25zł/mies

 

Podsumowanie

Obecnie prównywanie ofert telefonii komórkowej stało się znacznie prostsze. Nie oznacza to jednak, że nie ma ono sensu. Dzięki prostocie ofert no-limit porównywarki stały się bardziej czytelne. Porównywarki ofert wpływają na rozwój konkurencji i pomagają klientom w znalezieniu właściwej dla siebie oferty. Znaczenie porównywarek dostrzega Urząd Komunikacji Elektronicznej UKE. Co roku Prezes UKE przyznaje Certyfikat w kategorii porównywarka ofert. Podmioty ubiegające się o certyfikat UKE w tej kategorii zobowiązują się do wiarygodnego i rzetelnego porównywania ofert telefonii mobilnej, a także ofert łączonych. Ponadto certyfikowane podmioty zobowiązane są do bieżącego informowania Prezesa UKE o zmianach w liczbie dostawców objętych porównaniem, o nowych funkcjonalnościach serwisu, datach przeprowadzonych aktualizacji i zmianach w regulaminie serwisu.

 

 

Autor: Krzysztof Nieścioruk
Źródło: własne
Komentarze

Adam 2017-10-31 00:59

Warto jeszcze przy porównywaniu ofert brać takie kryterium jak roaming w UE. Czy na przykład przydzielony w ofercie pakiet internetowy obowiązuje również na terenie UE


mobi 2017-10-31 01:01

z reguły pakiet internetowy w ofercie jest do wykorzystania w kraju a tylko w części ułamkowej można go wykorzystać na terenie Unii Europejskiej.


Bartosz 2017-11-21 22:10

Jak dla mnie mają jak najbardziej, zmiany na rynku są teraz gwałtowne i ja nie mam czasu śledzić ciągłych modyfikacji u operatorów więc rankingi dają mi obraz tego na co warto się zdecydować, parę miesięcy temu, kiedy szukałem nowej sieci po plusie okazało się to bardzo pomocne i przeniesienie się do virgin mobile wyszło mi dzięki temu na dobre

Strona:1 z 1
Zobacz więcej nowości
bannerbanner
.
baner reklamowy-5

Wyszukiwarka
okazji

Znajdź najlepsze ceny popularnych telefonów

baner reklamowy-4
Ta strona używa cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

.