banner
wstęga

Sonda
SONDA : Która sieć ma najlepszą ofertę ,,tylko sim,,
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Nju mobile
Heyah
Red Bull Mobile

artykuł-zdjęcie

 

Kolejna przecena rynku usług telefonii komórkowej

Dodano: 01.05.2017

Jeszcze klika miesięcy temu zestaw usług obejmujący nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci, nielimitowane sms/mms-y oraz rozsądny pakiet internetowy kosztował zaledwie 29 zł miesięcznie. Wydawać się mogło, że kwota 29 zł to już wartość graniczna, poniżej której operatorzy nie zejdą. Tymczasem ostatnio w kilku sieciach pojawiły się oferty na tzw. pełny no-limt w cenie 25 zł a nawet niżej. Dotyczy to tym razem zarówno ofert na kartę jak i usług na abonament. A wszystko zaczęło się w segmencie pre-paid od oferty jednego operatora.

 

Aby znaleźć winnego tej nakręcającej się spirali obniżek cen musimy prześledzić chronologicznie ostanie oferty typu no-limit głównych operatorów infrastrukturalnych w ich sieciach podstawowych (Orange, Plus, Play, T-Mobile i a2mobile) oraz w ich sieciach drugoplanowych ( Heyah, Plush, nju mobile, Red Bull Mobile).

 

Formuła Unlimited na kartę w Play

Oferta weszła w życie 20 grudnia 2016 roku i była sporym zaskoczeniem na rynku. Play zaproponował cenę 25 zł /30 dni za pełny no-limt w zakresie rozmów (komórki + stacjonarne) i sms/mms-ów wraz z pakietem internetowym 6GB. Utrzymanie ważności konta dla połączeń wychodzących na 50 dni gwarantuje już doładowanie za kwotę 5zł.

 

T-Mobile na kartę

W odpowiedzi na ofertę Play sieć T-mobile uruchomiła od 1 stycznia 2017 nową promocję. Była to tzw. Super prosta oferta na kartę z pakietem usług no-limit i internetem 10 GB za 25 zł. Pakiet usług odnawia się automatycznie co 30 dni. Nie obejmuje on niestety MMS-ów. Uruchomienie takiego pakietu usług za 25 zł gwarantuje wydłużenie Ważności Konta na połączenia wychodzące do 365 dni.

 

ALBOnament w Virgin Mobile

Od 27 stycznia 2017 Virgin Mobile, największy wirtualny operator w Polsce wprowadził do swojej oferty usługę abonamentową. Podstawowa zaleta tej oferty to możliwość samodzielnego komponowania wysokości abonamentu w trakcie trwania umowy. Można również całkowicie zawiesić płacenie abonamentu, poprzez zrezygnowanie ze wszystkich dostępnych pakietów usług. Umowa obowiązuje na czas nieokreślony. Obecnie trwa promocja, w ramach której przy wyborze pakietu no-limit internet otrzymujemy gratis na okres 6 miesięcy. W ten sposób możemy przez pół roku korzystać z oferty no-limit + 20 GB za 26 zł/mies.

 

Nowa oferta Plush na kartę

Oferta weszła w życie 15 marca 2017r. Sieć Plush zaproponowała za 25 zł (na okres 30 dni) rozmowy bez limitu do wszystkich sieci komórkowych i stacjonarnych, SMS-y i MMSy bez limitu, zestaw social media (Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp) z bezpłatnym transferem danych + pakiet internetowy 10 GB.

 

Mocne uderzenie a2mobile

Oferta obowiązuje od 27 marca 2017 do odwołania ale wydaje się, że będzie ograniczona w czasie ze względu na mocno dumpingowe ceny usług. Oferta obejmuje: rozmowy bez limitu za 9,9 zł, nielimitowane sms/mms-y za 9,9 zł + pakiet internetowy 5GB za 9,9 zł. Po przekroczeniu 5GB prędkość transmisji jest ograniczana stopniowo. Pakiety ważne są 31 dni. Dwa pakiety kosztują 15,9 zł a trzy 19,9 zł. Konto ważne rok po każdym doładowaniu. Wynika z tego, że pełny no-limit ze sporym pakietem internetowym kosztuje tylko 19,9 zł.

Ponadto w ofercie tej mamy do dyspozycji nietypowy pakiet internetowy ze zmniejszająca się skokowo prędkością transmisji danych. Pierwsze ograniczenie prędkości włączy się, gdy przekroczymy transfer 5GB. Wtedy prędkość Internetu wyniesie nie więcej jak 3 Mb/s. Po przekroczeniu transferu 10GB prędkość spada do 1 Mb/s a gdy osiągniemy pułap 15 GB prędkość zwalnia do 512kb/s.

 

Nowa oferta abonamentowa Plush ABO

Niedługo po odnowieniu swojej oferty prepaid sieć Plush uruchomiła 31 marca nową ofertę abonamentową. Za kwotę 25 zł miesięcznie otrzymujemy pełny no-limit + pakiet internetowy 10 GB. Ponadto w ramach abonamentu mamy również możliwość korzystania z serwisów Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp bez naliczania kosztów transferu . Kupując dwie oferty Plush ABO zapłacimy taniej bo 20 zł za jedną kartę sim.

W czasie trwania umowy można sobie zrobić wakacje od abonamentu (zawiesić abonament) poprzez wysłanie bezpłatnego SMS-a. Niestety dotyczy to tylko oferty z dwoma numerami. Za pomocą SMS-a można również obniżyć lub podnieść swój abonament zmieniając wariant oferty.

 

Heyah na kartę

Sieć Heyah postanowiła również odświeżyć swoją ofertę prepaid. Od 1 kwietnia nielimitowane rozmowy na numery komórkowe i stacjonarne, nielimitowane SMS/MMS-y + pakiet danych 10 GB kosztują 25 zł za 30 dni. Niestety prędkość transmisji danych jest na stałe ograniczona do 15 Mb/s.

 

Podsumowanie

Jak zatem widać ceny usług telefonii komórkowej wyraźnie staniały w ostatnich kilku miesiącach. Magiczny pułap 29 zł/miesiąc za pełny no-limit został przełamany. Teraz jest to kwota 25 zł miesięcznie, chociaż i ta wartość została już przełamana przez jedną z sieci. W najbliższej przyszłości należy się spodziewać dorównania do poziomu 25 zł za pełny no-limit w innych tanich sieciach komórkowych jak: Nju mobile, Virgin Mobile czy Red Bull Mobile.

Mając na uwadze dużo wyższe ceny usług w innych państwach UE wydawać by się mogło, że dalsze obniżki cen w Polsce nie bedą możliwe. Podstawowym celem każdego przedsiębiorstwa jest generowanie zysku i dlatego ceny usług nie mogą spadać bez końca. Obniżenie cen ofert tylko-sim spowoduje prawdopodobnie zwiększenie cen ofert z telefonem. Oferty takie trudniej jest klientom porównywać z uwagi na fakt, że w cenie abonamentu zawarta jest również cena telefonu. Segment ofert z telefonem nie jest tak bardzo konkurencyjny jak segment tyko-sim oraz pre-paid, gdzie dominują tanie sieci alternatywne oraz operatorzy wirtualni MVNO.

Częste w ostatnich latach przeceny usług telefonii komórkowej zniechęcają dużych operatorów do inwestowania w infrastrukturę oraz do dalszego rozwoju. Nie wzbudzają zatem zdziwienia ostanie doniesienia prasowe o zamiarze sprzedania przez Deutsche Telekom sieci komórkowej T-Mobile Polska. Powszechnie znana jest równeż informacja, że sieć Play od kilku lat szuka bezskutecznie nowego nabywcy. Pojawiają się również głosy niezadowolenia ze strony Orange Polska S.A. Cena akcji tego operatora na giełdzie znajduje się od dłuższego czasu w trendzie spadkowym. Możliwy, w najbliższym czasie, odpływ kapitału z rynku telefonii komórkowej niestety nie może wróżyć nic dobrego.

 

 

Autor: Krzysztof Nieścioruk
Źródło: www
Komentarze

TadeuszT 2017-05-02 00:40

Konkurencja wśród operatorów to dobra rzecz. Dla nas klientów najważniejsze są ceny w danym momencie. I nie interesuje nas za bardzo czy te ceny są dumpingowe czy nie.

Strona:1 z 1
Zobacz więcej nowości
bannerbanner
.
baner reklamowy-5

Wyszukiwarka
okazji

Znajdź najlepsze ceny popularnych telefonów

baner reklamowy-4
Ta strona używa cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

.