banner
wstęga

Sonda
SONDA : Która sieć ma najlepszą ofertę ,,tylko sim,,
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Nju mobile
Heyah
Red Bull Mobile

artykuł-zdjęcie

 

Nowe trendy w umowach abonamentowych

Dodano: 01.04.2017

Według definicji Abonament to opłacone prawo do korzystania z określonego świadczenia, zazwyczaj wykupione przedterminowo przez abonenta na pewien okres czasu. Najczęściej spotykany jest abonament miesięczny – płatny „z góry”. Często do abonamentu doliczane są dodatkowe opłaty wyszczególnione w cenniku dostawcy usług.

 

Umowa abonamentowa w telefonii komórkowej

Umowa taka nosi nazwę Umowy oświadczenie usług telekomunikacyjnych. Jest to pisemna forma kontraktu zawartego pomiędzy osobą fizyczną lub prawną a Dostawcą usług telefonii komórkowej. Formę i zakres takiej umowy reguluje ustawa Prawo Telekomunikacyjne.

 

Tradycyjne umowy abonamentowe operatorów komórkowych

Operatorzy sieci komórkowych proponują klientom umowy abonamentowe z telefonem lub umowy typu tylko-sim. Umowy z telefonem charakteryzują się niską ceną zakupu urządzenia (tzw. cena startowa), ponieważ cena abonamentu obejmuje oprócz kosztu usługi również koszt spłaty wartości telefonu. Umowy takie zawierane są zazwyczaj na czas określony 24 miesięcy. Wcześniejsze zerwanie przez abonenta takiej umowy musi się niestety wiązać z koniecznością zapłaty operatorowi kary umownej, której wysokość jest z reguły uzależniona od stopnia uregulowania (spłaty) należności za urządzenie.

W kontraktach tylko-sim wyskość abonamentu obejmuje jedynie usługę i dlatego umowy takie z reguły podpisywane są na czas nieokreślony i mogą być rozwiązane przez abonenta bez konsekwencji finansowych. Najczęściej okres wypowiedzenia umów tylko-sim wynosi 1 miesiąc.

Cechą charakterystyczną tradycyjnych umów abonamentowych jest konieczność opłacania stałej opłaty za wcześniej zadeklarowane usługi bez względu na fakt korzystania z tych usług. Ponadto opłata abonamentowa obejmuje zazwyczaj tylko podstawowe zadeklarowane usługi jak np. pakiet rozmów krajowych czy transmisja danych do określonego limitu transferu. Za dodatkowe usługi jak np . połączenia w roamingu czy transmisja danych w roamingu naliczana jest dodatkowa opłata według cennika operatora.

W ostatnim czasie bardzo popularna stała się praktyka proponowania przez operatorów dwóch umów: jednej umowy na świadczenie usług a drugiej na zakup telefonu w sytemie ratalnym. Zazwyczaj zerwanie jednej z umów nie wpływa na obowiązywanie tej drugiej. Jest to również pewnego rodzaju wybieg pozwalający operatorom na zawarcie pierwszej umowy sprzedaży telefonu na raty na okres dłuższy niż 2 lata co jest zabronione w przypadku umów oświadczenie usług przez zapisy ustawy Prawo Telekomunikacyjne.

Szybko rozwijający się rynek telefonii komórkowej i silna konkurencja zmusiły operatorów do poszukiwania innych, bardziej atrakcyjnych form umów abonamentowych. Przykładem takich rozwiązań znajdziemy w sieci Nju mobile oraz Virgin Mobile.

 

Umowa abonamentowa w nju mobile

Jedną z ciekaszych propozycji umowy abonamentowej posiada sieć nju mobile. W sieci tej nie używa się nawet  nazwy oferta abonamentowa lecz określenia nju z rachunkiem. Ma to podkreślić różnicę tej oferty od tradycyjnych ofert abonamentowych.

Nju z rachunkiem to oferta, w której nie musimy co miesiac płacić za cały abonament czy pakiet usług. Jeśli mniej korzystamy z usług w danym miesiącu to zapłacimy odpowiednio mniej. Koszt usługi obliczany jest liniowo tzn. jest iloczynem stawki i ilości wykonanych usług. Ta zasada obowiązuje jednak tylko do z góry wyznaczonych progów cenowych. Takie progi (limity cenowe) ustalone są osobno dla rozmów , dla sms/mms-ów i dla transmisji danych i wynoszą one odpowiednio : 29 zł, 9 zł i 19 zł . Ponadto jeżeli aktywujemy jedną z dodatkowych usług obniżających koszty np. usługę ,,jeden na wszystko" to uzyskamy jeden limit cenowy np. 39 zł na wszystkie usługi razem.

 

Jeżeli na przykład w danym okresie rozliczeniowym nie będziemy wysyłać sms-ów to nic za nie nie zapłacimy. Jeśli natomiast będziemy wysyłać niedużą ilość smsów np. 10 miesięcznie to zapłacimy tylko za tę ilość czyli 90 groszy ( 10x 9 gr/sms). Tak samo naliczane są koszty za rozmowy. Jeśli w danym okresie rozliczeniowym wcale nie korzystaliśmy z usług to nasz rachunek wyniesie 0 zł (od 21.03.2016 zniesiono rachunek minimalny 9 zł).

 

ALBOnament w Virgin Mobile

Pod koniec stycznia 2017 Virgin Mobile, największy wirtualny operator w Polsce poszerzył swoją ofertę prepaid o ofertę abonamentową. Podstawowa zaleta tej oferty to jej elastyczność czyli możliwość samodzielnego komponowania wysokości abonamentu.

Klienci mogą wybierać po jednym pakiecie z trzech rodzajów usług (minuty, sms-y, internet). W czasie trwania umowy listę posiadanych pakietów można dowolnie modyfikować. Można również całkowicie zawiesić płacenie abonamentu, poprzez zrezygnowanie ze wszystkich dostępnych pakietów usług.

 

Oferta Plush ABO

Pod koniec marca 2017 Plush uruchomił trochę podobną do Virgin Mobile ofertę abonamentową ABO. Dostępne są trzy wysokości abonamentów (10zł, 20zł, 25zł) w ramach umowy na czas nieokreślony oraz jeden w wersji 24-miesięcznej. W czasie trwania umowy można sobie zrobić wakacje od abonamentu (zawiesić abonament) poprzez wysłanie bezpłatnego SMS-a. Niestety dotyczy to tylko oferty z dwoma numerami. Za pomocą SMS-a można również obniżyć lub podnieść swój abonament zmieniając wariant oferty.

 

Podsumowanie

Jak widać na przykładzie oferty nju mobile i Virgin Mobile oferty abonamentowe nie oznaczają wcale stałego czy nawet jakiegokolwiek zobowiązania przez cały okres umowy.  W Virgin Mobile wysokość abonamentu (nawet do zera) reguluje sam klient  z góry w sposób skokowy a w nju mobile  wartość abonamentu reguluje się sama płynnie proporcjonalnie do wykorzystanych usług.

Możemy powiedzieć, że oferty abonamentowe upodobniają się pod względem funkcjonalnym do ofert pre-paid. W tych ostatnich klient ma pełną kontrolę na kosztami, ponieważ przed korzystaniem z sieci musi najpierw zasilić swoje konto i ewentualnie wykupić odpowiednie pakiety usług obniżających koszty. W ofertach abonamentowych nowego typu mechanizm jest podobny. Przed korzystaniem z sieci klient dokonuje subskrypcji pakietów usługowych obniżających koszty. Różnica jest taka, że w ofertach abonamentowych za te pakiety płaci się dopiero po pewnym czasie. Ponadto nie trzeba ciągle sprawdzać stanu konta i martwić się o jego doładowanie.

Jak więc widać w obu rodzajach ofert możemy mieć dużą elastyczność i dobrą kontrolę nad wysokością rachunków. W okresach gdy wcale nie będziemy korzystać z sieci wysokość abonamentu możemy zredukować do zera.

  

 

Autor: Krzysztof Nieścioruk
Źródło: www
Komentarze

Kamil 22 2017-03-31 01:15

Ja tam wolę ofertę na abonament. Nie mam czasu i ochoty na ciągłe sprawdzanie stanu konta i go doładowywanie.


Tomasz 2017-03-31 12:17

Prepaid jest tańszy. Oferta też jest lepsza w porównaniu z abonamentem.

Strona:1 z 1
Zobacz więcej nowości
bannerbanner
.
baner reklamowy-5

Wyszukiwarka
okazji

Znajdź najlepsze ceny popularnych telefonów

baner reklamowy-4
Ta strona używa cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

.