Ranking ofert abonamentowych ,, tylko sim"

Sonda
SONDA : Która sieć ma najlepszą ofertę ,,tylko sim,,
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Nju mobile
Heyah
Red Bull Mobile

 

Najlepsze przeglądarki mobilne na Androida

Dodano: 01.06.2015

 

Jeszcze kilka lat temu gdy smartfony nie były tak popularne jak dziś eksperci byli zgodni, że jest tylko kwestią czasu, kiedy mobilne przeglądarki staną się bardziej popularne od przeglądarek na komputery stacjonarne. Tak się właśnie stało. Dziś większa ilość osób korzysta z internetu za pośrednictwem smartfonów i tabletów przez co na rynku mamy do czynienia z coraz większą liczbą mobilnych przeglądarek internetowych. Powstaje pytanie czy wszystkie przeglądarki internetowe działają tak samo? Jak bardzo mogą się od siebie różnić?

 

 

 

Przeglądanie internetu, udzielanie się w mediach społecznościowych jest istotną częścią naszego codziennego życia więc dobór właściwej przeglądarki jest niezwykle istotną kwestią. Zależy nam przecież na naszej prywatności, na szybkim i bezpiecznym surfowaniu po sieci oraz na przyjaznym, funkcjonalnym i prostym w obsłudze interfejsie przeglądarki.

 

 

Najbardziej popularne obecnie przeglądarki na Androida w sklepie Google Play to: Chrome, Opera i FireFox. Popularność przeglądarek jest widoczna w ilościach ich pobrań przez użytkowników. Istnieje jednak wiele innych aplikacji do surfowania po internecie, które okazują się bardzo ciekawą alternatywą dla wyżej wymienionych. Wszystkie przeglądarki, które prezentujemy w naszym artykule są dostępne za darmo w sklepie Google Play.

 

Najpopularniejsze przeglądarki mobilne

Poniższa tabela przedstawia wykaz 14 najpopularniejszych przeglądarek na Androida na podstawie liczby pobrań przez użytkowników ze sklepu Google Play. W zestawieniu znalazły się również informacje dotyczące rozmiaru aplikacji oraz ocena użytkowników.

 

 

Najważniejsze funkcje

Oprócz szybkości działania użytkownicy cenią sobie również przeglądarki o dużej ilości dodatkowych funkcji. Pod tym względem przeglądarki bardzo się różnią. Im więcej sensownych rozwiązań i funkcji ułatwiających przeglądanie Internetu tym aplikacja staje się bardziej wartościowa

 

Funkcje takie jak: znajdź na stronie, tryb pełnoekranowy, wbudowany bloker reklam czy tryb Incognito okazują się niezwykle istotne dla użytkowników. Niestety nie wszystkie aplikacje je oferują. Rzadko spotykana jest również funkcja „off-road”, która przyspiesza przeglądanie Internetu w przypadku wolnego łącza poprzez kompresję i oszczędzanie transferu danych.

 

 

 

Wygląd interfejsu

Oprócz cech takich jak: szybkość działania oraz duża liczba funkcji użytkownicy zwracają również uwagę na wygląd graficzny interfejsu przeglądarki.  W tej kategorii największym uznaniem cieszą się: CM Browser oraz Lightning Browser, które użytkownicy określają jako najbardziej przyjazne. Dolphin i Javelin posiadają znacznie bardziej skomplikowany interfejs przez co niektóre osoby nie czują się komfortowo w ich użytkowaniu. Najgorzej wypadają jednak Puffin oraz Naked Browser. Przeglądarki te postrzegane są jako najmniej wygodne w użytkowniu. 

 

 

Prywatność i uprawnienia

Na poprzednim zestawieniu prezentowaliśmy funkcję incognito, która jest przydatna jeżeli nie chcemy, aby aplikacja zapisywała informację o tym co przeglądamy i pobieramy z Internetu. Ważną kwestią dotyczacą naszej prywatności jest również ilość i rodzaj uprawnień do jakich chce mieć dostęp nasza przeglądarka. Ich duża liczba nie powinna nas jednak odstraszać, gdyż uprawnienia wykorzystywane są w celach eksploatacyjnych. Warto jednak przyjrzeć się na co przeglądarce zezwalamy.

 

 

 

Czas ładowania strony

Ciekawy test, który pokazuje ile czasu zajmuje przeglądarkom otworzenie identycznej strony. Test został powtórzony trzy razy a wyniki uśrednione. Badanie zostało przeprowadzone w dwóch kategoriach: czas ładowania strony, którą odwiedzamy pierwszy raz i czas ładowania strony, którą już wcześniej odwiedzaliśmy i jest ona zapamiętana w naszej przeglądarce.

 

 

 

Wydajność i szybkość

Tym razem zmierzyliśmy wydajność i szybkość poszczególnych przeglądarek przy pomocy następujących programów.

 

Sunspider - aplikacja służąca do wykonywania wszelkich testów przeglądarek. Jej głównym celem jest badanie zdolności wykonywania kodów JavaScript.

 

 

 

Kraken - posiada tę samą funkcję co Sunspider, ale jego testy trwają znacznie dłużej.

 

 

 

Peacekeeper - program kładzie główny nacisk na szybkość przeglądania stron(ogólną szybkość renderingu JavaScript). Im wyższa wartość tym wynik lepszy.

 

 

 

HTML5Test  - ostatnia aplikacja biorąca udział w naszym teście. Ma ona jeden konkretny cel zbadać zdolność przeglądarki do współpracy z językiem wykorzystywanym do tworzenia i prezentowania stron internetowych www.

 

 

Podsumowanie

Analizując najpopularniejsze przegladarki mobilne na Androida widać jak bardzo się od siebie różnią. Pod względem szybkośc działania i ogólnej wydajności ciekawie prezentują się Puffin, Chrome, Javelin i CM Browser. Natomiast pod względem oferowanych funkcji najlepiej wypada UC Browser oraz Dolphin. Jeśli z kolei zależy nam bardzo na naszej prywatnośći to najmniej uprawnień podczas instalacji zarząda od nas Naked Browser.

 

Lista różnic jest naprawdę spora i to sam użytkownik musi zdecydować na których cechach przeglądarki najbardziej mu zależy. Mamy nadzieję, iż mając dostęp do informacji porównujących najpopularniejsze aplikacje do przeglądania Internetu wybór okaże się znacznie łatwiejszy.

 

Autor: Lumi
Źródło: Phonearena
Komentarze

MARTIN 2015-06-01 11:26

No prosze, a wydawało sie że Chrome, Opera czy Firefox nie mają żadnej konkurencji i są najlepsze. Rzeczywiście mnóstwo dobrych opini np o CM Browser w Internecie


~ww 2015-06-01 12:38

ciekawe porównanie. Tylko nie za bardzo rozumiem co sprawdzają te programy do testowania wydajności przeglądarek


Firefox 2015-06-01 12:39

Firefox jest nr 1 na komórkę i na kompa stacjonarnego


MARTIN 2015-06-05 14:13

Widać są szybsze przeglądarki ale ja jestem już przyzwyczajony do Google Chrome spróbuje ściągnąć Puffin dla testu


Tech_geek 2015-06-10 22:40

Źródło artykułu opisaliście jako: własne, a jest on w większości skopiowany z portalu phonearena.com. Bardzo nieładnie. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać: best android browsers 2015, a pierwsza pozycja to bedzie oryginalny artykuł z phonearena.


KaEn 2015-06-12 12:03

Źródło poprawione. Artykuł nie został skopiowany a napisany na podstawie materiału źródłowego zamieszczonego na Phonearena.com . Wszyscy tak robią. Z założenia nie umieszczamy żadnych skopiowanych treści z uwagi na algorytm Panda w wyszukiwarce Google wykrywający tzw. duplicate content"

Strona:1 z 1
Zobacz więcej nowości

Wyszukiwarka
okazji

Znajdź najlepsze ceny popularnych telefonów

baner reklamowy-1 baner reklamowy-2