banner
wstęga

Sonda
SONDA : Która sieć ma najlepszą ofertę ,,tylko sim,,
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Nju mobile
Heyah
Red Bull Mobile
artykuł-zdjęcie

 

Internet w telefonie przekroczenie limitu oraz kontrola kosztów

Dodano: 01.03.2016

Materiał archiwalny

 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy używanie Internetu w telefonie komórkowym jest całkowicie bezpieczne pod względem kosztów. Czy nie zostaniemy nagle zaskoczeni bardzo dużym rachunkiem za tę usługę. Obawy te są o tyle uzasadnione, że w przeszłości wielokrotnie słyszeliśmy o przykładach ogromnych rachunków, jakie naliczali operatorzy za używanie Internetu. Przypadki te były spowodowane z reguły nieświadomością abonentów w zakresie cenników szczegółowych za używanie Internetu oraz bagatelizowaniem problemu przez operatorów.

Koszty po wykorzystaniu pakietu internetowego – geneza problemu

Jeszcze parę lat temu, na początku 2013 roku niektórzy operatorzy stawiali klientów w niezmiernie trudnej sytuacji. Oferowali usługę, której koszty bardzo trudno było klientowi oszacować. Użytkownik smartfona z reguły nie wiedział, w jakim stopniu zużył przydzielony mu w abonamencie limit transferu danych. Z reguły po przekroczeniu pakietu koszty transferu wzrastały nawet 10-krotnie. Większość operatorów ustawiła w swoich cennikach podstawowych bardzo wysoką cenę jednostkową za transmisję pakietu rozliczeniowego (100 kB czy 1 MB). Na przykład cena za 100 kB może nawet wynosić 12 gr co daje 1200 zł za 1 GB. Tyle może nas kosztować ściągnięcie jednego pliku wideo.

   

Również abonenci, którzy nie chcieli Internetu w telefonie byli nieprzyjemnie zaskakiwani. Wielu klientów nie wie jak wyłączyć na stałe transmisję danych w swoim telefonie i często zdarzało się, że ich smarfon sam pobierał dane w celu aktualizacji systemu operacyjnego czy aplikacji. Koszt cennikowy za transmisję danych w takich taryfach bez pakietu internetowego przyprawiał o zawrót głowy. Taka nieprzyjemna dla klientów sytuacja utrzymywała się jeszcze w okresie 2012 roku. Niektóre rachunki osiągały wysokość nawet kilku tysięcy złotych i mogły być przyczyną niejednej frustracji.

Internet nielimitowany, czyli zasada lejka

Niektórzy operatorzy sami zauważyli, że sytuacja w sensie marketingowym jest dla nich też niekorzystna i wymyka się spod kontroli. Zrozumiano, że zbytnia zachłanność na dłuższą metę może się nie opłacać. Wprowadzono wtedy w niektórych sieciach specjalne taryfy dedykowane dla smarfonów. W taryfach tych oferowane są pakiety internetowe w dużo niższych cenach niż wynikałoby to ze stawek cennikowych. Po wyczerpaniu pakietu internetowego następuje ograniczenie prędkości transmisji danych do 16 - 64 kbit/sek i dalej transfer jest bezpłatny i nielimitowany. Przypomina to zasadę działania lejka i tak zaczęto to udogodnienie pospolicie nazywać w branży. Ponadto sytuacja klienta polepszyła się w 2013 roku, kiedy to wprowadzono nowelizację ustawy Prawo Telekomunikacyjne. Zapis w art. 63a ustawy wprowadził obowiązek dla operatora informowania abonenta o stanie wykorzystania pakietu internetowego. Z reguły są to SMS-y informujące o wykorzystaniu pakietu w 80% i następnie w 100%. Zapis o tym obowiązku musi również obowiązkowo znaleźć się w umowie z abonentem. Po wykorzystaniu przydzielonego w abonamencie pakietu danych klient z reguły ma możliwość dokupienia dodatkowego pakietu promocyjnego, w którym jednostkowe koszty transmisji są zazwyczaj tańsze niż liczone według oficjalnego cennika.

 

 

Co oznacza usługa ,,Bezpieczny Internet”

Zasada lejka nie rozwiązała jednak problemu ofert bez pakietu danych, czyli tzw. ofert minutowych. Korzystanie w tym przypadku z transmisji danych mogło być nadal bardzo drogie. Pod koniec 2013 roku niektórzy operatorzy zaczęli wprowadzać nową, korzystną dla abonentów usługę, pod nazwą Bezpieczny Internet. Zasada tej usługi polega na rozliczaniu kosztów za transmisje danych w taryfach bez pakietu internetowego nie według stawki jednostkowej za zrealizowany transfer a według skali kwotowej. Na przykład za transfer do 200 MB klient płaci określoną kwotę, następnie od 200 MB do 1 GB następną określoną kwotę a dalej powyżej 1 GB prędkość transmisji spada i jest bezpłatna. Mamy tu pewność, że całkowite koszty używania Internetu w telefonie nie przekroczą określonej z góry kwoty (np. 30 zł). Daje to niejako gwarancje bezpieczeństwa dla klienta. Jest to również dobry zabieg marketingowy, ponieważ, zdejmuje z klienta obawy odnośnie korzystania z usługi mobilnego Internetu. W większości takich ofert istnieje również możliwość dokupienia dodatkowego pakietu internetowego w atrakcyjnej cenie.

* * *

W dalszej części artykułu przedstawiono krótki przegląd głównych sieci telefonii komórkowych w naszym kraju pod kątem kontroli i możliwości ograniczenia kosztów związanych z używaniem Internetu w telefonie. Omówione zostały oferty aktualne w miesiącu lutym  2016 roku. Rozpatrywane były jedynie oferty abonamentowe dla klienta indywidualnego z pominięciem ofert dla firm. Informacje uzyskano z regulaminów ofert zamieszczonych na stronach internetowych operatorów. Pod uwagę brane były jedynie najbardziej popularne oferty w poszczególnych sieciach.

 

Orange – bezpieczne przekroczenie limitu transferu danych. Transmisja LTE bez limitu

Ostatnio obowiązujące taryfy Smart Plan LTE oferują pakiety internetowe od 300 MB do 10 GB przydzielone w ramach konkretnego abonamentu + dodatkowo usługę ,,Bezpieczny Internet” + nielimitowany dostęp LTE. Po wykorzystaniu przydzielonego w ramach abonamentu pakietu internetowego mamy możliwość korzystania z dwóch następnych takich samych pakietów za kwotę 10 zł każdy. Dalej po wykorzystaniu tych możliwości dostajemy bezpłatny i nielimitowany (do 100 GB) internet w technologii LTE działający z prędkością do 5 Mb/s. Poza zasięgiem LTE transmisja jest również bezpłatna ale ograniczona do niskiej prędkości 64 kb/s.

Jeżeli wyłączymy funkcjonalność ,,Bezpieczny Internet" to po przekroczeniu podstawowego bezpłatnego pakietu internetowego działa od razu zasada lejka i transmisja jest zwalniania do prędkości 64 kb/s.

 

Nju mobile z rachunkiem - koszty Internetu, pakiety internetowe

W tym przypadku mamy do czynienia z nietypowy rozliczaniem Internetu. Koszt tej usługi rozliczany jest na początku zgodnie z cennikiem jednostkowym 19 gr za 1 MB przesłanych danych. Jest to bardzo wysoka cena jednostkowa, ale nie spowoduje znacznych kosztów. Po osiągnięciu kosztu 19 zł korzystanie z Internetu staje się bezpłatne, ale jest ograniczone do transferu 3 GB. Po przekroczeniu 3 GB zaczyna działać lejek tzn. transmisja jest bezpłatna z ograniczeniem prędkości do 16 kb/s.

Rozliczenie powyższe nie ma znaczenia jeśli uruchomimy bezpłatną usługę ,,jeden na wszystko". Otrzymujemy wtedy za kwotę 39 zł/mies nielimitowane rozmowy i sms/mms-y do sieci komórkowych i stacjonarnych + pakiet 5GB. Po wyczerpaniu tego pakietu transfer danych jest bezpłatny ale prędkość transmisji spada do 16 kb/s. Po uruchomieniu bezpłatnej usługi ,,im dłużej tym lepiej" nasz pakiet internetowy wzrasta w zależności od długości stażu abonenckiego w sieci. Po 6 miesiącach otrzymamy 10 GB miesięcznie.

Jeżeli nie interesują nas rozmowy do sieci stacjonarnych możemy uruchomić bezpłatną usługę ,,Wszystko komórkowe za 29 zł" i mieć za kwotę nie większą jak 29 zł miesięcznie nielimitowane rozmowy do sieci komórkowych, nielimitowane sms/mms-y i transmisję danych od 2 do 6 GB (w zależności od stażu). Obecnie w ramach promocji ważnej do końca kwietnia 2016, każdy klient otrzymuje pakiet 10 GB. Po wykorzystaniu pakietu podstawowego (2 do 6 GB) w danym okresie rozliczeniowym dalszy transfer jest bezpłatny a prędkość transmisji maleje do 64 kb/s.

 

Plus – w ofercie ,,Ja + do wszystkich bez końca"

Wraz z wprowadzeniem na wiosnę 2015 nowych taryf w ramach oferty Ja + Abonament sytuacja w Plusie uległa znacznej poprawie. Obecnie w planach taryfowych ,,JA+ do wszystkich bez końca" otrzymujemy zawsze pakiet internetowy NON STOP i bezpieczeństwo kosztów zapewnia zasada lejka. Wielkość bezpłatnego pakietu internetowego zależy od wysokości abonamentu i zawiera się w przedziale od 2 GB do 10 GB.

Podobnie jak w Orange wprowadzono usługę ,,Nielimitowany Internet LTE",  która pozwala na nielimitowany transfer danych w technologii LTE z prędkością transmisji do 512 kb/s po przekroczeniu podstawowego pakietu internetowego. Usługa ta niestety, w niższych planach taryfowych,  jest płatna 10 zł miesięcznie ( pierwsze 3 m-ce gratis).

 

 

Play – ochrona przez wzrostem kosztów przez wyłączenie transmisji danych

Formuła  Unlimited  – w ramach oferty przyznawany jest bezpłatny pakiet internetowy  500 MB lub 1 GB po wykorzystaniu którego Abonent nie ma możliwości korzystania z transmisji danych do końca okresu rozliczeniowego.

Formła Smartfon Unlimited - zawsze przyznawane są w ramach abonamentu bezpłatne pakiety internetowe (4 GB, 10 GB lub bez limitu). Po wykorzystaniu podstawowego pakietu Abonent nie ma możliwości dalszego korzystania z transmisji danych do końca okresu rozliczeniowego. Przywrócenie transmisji danych możliwe jest jedynie poprzez wykupienie dodatkoych pakietów internetowych.

Podobnie jak u innych operartorów Play uruchomił usługę ,,Nielimitowane GB w smartfonie", która polega na umożliwieniu nielimitowanego transferu danych  z nominalną prędkością do wartości 10 GB. Po przekroczeniu progu 10 GB prędkość transmisji jest ograniczona do 1 Mb/s (download).

Usługa ,,Nielimitowane GB w smartfonie" działa nie tylko w zasięgu LTE. W niższych planach taryfowych usługa ta jest bezpłatna przez pierwsze 6 miesięcy umowy. Po tym okresie kosztuje 29,9 zł miesięcznie. W najwyższych planach taryfowych usługa ,,nielimitowane GB w smartfonie" jest bezpłatna.

 

 

W sieci T-Mobile – bezpiecznie

W ofercie JUMP Family (obowiązuje od marca 2015) jest bezpiecznie. Do każdego planu taryfowego dostajemy podstawowy bezpłatny pakiet internetowy. Po wykorzystaniu pakietu podstawowego rozpoczynamy korzystanie z następnego pakietu promocyjnego. W zależności od konkretnej taryfy możemy wykorzystać kilka pakietów w sumarycznej cenie nie przekraczającej 30 zł. Po wykorzystaniu tych pakietów dodatkowych następuje zablokowanie transmisji do końca okresu rozliczeniowego. Ponadto abonent może aktywować usługę ,,LTE bez limitu" za kwotę od 10 do 40 zł (w zależności od taryfy). Aktywowanie opcji ,,LTE bez limitu" umożliwia nielimitowane korzystanie z pełną prędkością z internetu w technologii LTE do siągnięcia transferu 100 GB. Po przekroczeniu tego transferu prędkość transmisji jest obniżana do 2Mb/s.

 

 

Heyah – nowe taryfy Heyah Smart abonament

Od stycznia 2016 r obowiązują nowe play taryfowe Heyah Smart abonament, które poprawiły bezpieczeństwo w tej sieci. Mamy do dyspozycji takie taryfy jak Smart S, Smart M, Smart L i Smart XL. W każdej taryfie dodawany jest pakiet internetowy od 1 GB do 5 GB. Po wykorzystaniu pakietu internetowego następuje blokada transmisji danych. Istnieje możliwość dokupienia dodatkowego pakietu np. 1 GB za 10 zł lub 3 GB za 20 zł.

 

 

 

Podsumowanie

Jeszcze do niedawna, bo do maja 2015 r w niektórych taryfach abonamentowych (bez pakietu internetowego) nie było ochrony przed niekontrolowanym wzrostem kosztów za internet w telefonie. Mając na uwadze przedstawione w niniejszym artykule oferty operatorów telefonii komórkowej oraz ostanie zmiany w taryfach abonamentowych, można stwierdzić, że obecnie Internet mobilny w telefonie nie stanowi już większego zagrożenia pod względem wysokości otrzymanego rachunku. Trochę gorzej wygląda to w ofertach na kartę (prepaid), gdzie w niektórych taryfach nadal jesteśmy narażeni na szybkie wyzerowanie naszego konta. Jednak w przypadku usług przedpłaconych (prepaid)  nasze wydatki są zawsze ograniczone stanem naszego konta.

Krzysztof Nieścioruk

Autor: j.w.
Źródło: własne
Komentarze

JJ 2014-09-15 14:57

za 1 GB - 1200 zł? to chyba żarty. Takie praktyki powinny być karane przez UKE


Ania 2014-09-15 14:59

a właśnie czy UKE nie powinno się zajmować takimi sprawami? Dlaczego pakiet 1 GB u tego samego operatora raz kosztuje 10 zł a w innej ofercie 200 zł


ark 2015-02-23 16:00

Orange celowo nie podaje ile jest wykorzystanych danych, "Po wykorzystaniu przydzielonego w abonamencie pakietu włącza się automatycznie drugi pakiet w atrakcyjnej cenie (10 zł) a po jego wykorzystaniu transmisja jest bezpłatna, nielimitowana, ale ze zmniejszoną prędkością do 16 kb/s" w pierwszej połowie miesiąca aktualizują informację o danych w drugiej połowie miesiąca "echo" tak żeby klient wskoczył w drugi pakiet a oni inkasują 10,- PLN


~ww 2015-05-22 13:29

Z tego wynika, że z tym internetem jest już trochę bezpieczniej. A w prepaid to się zgadzam, jak ktoś nie jest świadomy to może nieźle zapłacić za niedużą transmisję.


Adam 2015-10-07 14:30

ja wolę oferty na abonament ponieważ teraz są bezpieczne pod względem kosztów za transmisję danych. Miałem wcześniej prepaida i często zerowało mi się szybko konto.


anka34 2016-02-07 20:56

zmieniłam operatora ... przeniosłam numer do play i poprzedni operator naliczył mi za przekroczenie limitu internetu 3200zł. Bardzo proszę o pomoc, nie otrzymałam żadnego esemesa od sieci orang o tym że limit się kończy

Strona:1 z 1
Zobacz więcej nowości
bannerbanner
.

Wyszukiwarka
okazji

Znajdź najlepsze ceny popularnych telefonów


Sprawdź
jaki będzie

twój następny telefon komórkowy


Wyszukiwarka
telefonów
promocyjnych

NFC płatności zbl.
Czytnik linii papilar.
USB typ C

Wyszukiwanie wg żądanych kryteriów

baner reklamowy-1 baner reklamowy-2
Ta strona używa cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

.