banner
wstęga

Sonda
SONDA : Która sieć ma najlepszą ofertę ,,tylko sim,,
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Nju mobile
Heyah
Red Bull Mobile

artykuł-zdjęcie

 

Sprawdź czy Twój smartfon jest bezpieczny w użytkowaniu

Dodano: 26.08.2023

Jeśli obecnie korzystasz z telefonu, którego premiera odbyła się kilka lat temu, na pewno nurtuje cię pytanie czy jest on nadal obsługiwany przez producenta w zakresie niezbędnych aktualizacji. W niniejszym artykule prezentujemy naszą wyszukiwarkę, która sprawdzi  czy Twój telefon jest bezpieczny w użytkowaniu czyli czy nadal posiada wsparcie producenta w zakresie aktualizacji łatek bezpieczeństwa.  Wyszukiwarka podaje też prawdopodobną datę wygaśnięcia aktualizacji zabezpieczeń. Baza telefonów aktualizowana była w miesiącu czerwiec 2023. Niestety wyszukiwarka nie obsługuje wszystkich modeli wyprodukowanych telefonów.

 

 

Aktualizacja systemu operacyjnego a aktualizacja zabezpieczeń

Zanim zgłębimy się w szczegóły najpierw musimy dokonać jednego rozróżnienia. Istnieją dwa rodzaje aktualizacji telefonu: aktualizacje zabezpieczeń oraz aktualizacje sytemu operacyjnego.  Aktualizacje zabezpieczeń są mniejsze i pojawiają się częściej. Zazwyczaj nie zawierają dużych zmian, lecz są bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa urządzenia. Aktualizacje systemu operacyjnego są wydawane zazwyczaj co roku. Zazwyczaj urządzenia otrzymują dodatkowo jeden rok aktualizacji zabezpieczeń po otrzymaniu ostatniej aktualizacji systemu operacyjnego. Uwaga: okres aktualizacji rozpoczyna się w momencie premiery telefonu. Na przykład jeśli telefon miał premierę w kwietniu 2023 r. i otrzyma trzy lata aktualizacji systemu operacyjnego, ostatnia aktualizacja będzie miała miejsce przed kwietniem 2023 r., niezależnie od daty zakupu telefonu.

 

Który producent telefonów obsługuje swoje urządzenia najdłużej?

Obecnie to firma Apple najdłużej wspiera swoje telefony nowymi aktualizacjami (przez okres od 5 do nawet 7 lat). To znacznie dłużej niż w przypadku większości innych producentów telefonów. W przypadku urządzeń z systemem Android najdłuższy okres aktualizacji zapewnia firma Samsung (niektóre modele do 4 lat). Niestety są też telefony z Androidem innych producentów,  które przestają otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń już po dwóch latach.

Tabela pokazująca jak długo dany telefon jest obsługiwany (w zależności od marki)

Marka i okres aktualizacji Uwagi
Apple (5-7 lat) Wszystkie iPhone'y wydane po iPhonie 4 miały aktualizacje przez co najmniej 5 lat (z wyjątkiem iPhone'a 5c, który był obsługiwany przez 4 lata). Najdłużej aktualizowanym telefonem (7lat do roku 2022) był iPhone'a 6s, którego premiera odbyła się w 2015 roku. Popularne telefony, które nie są już obsługiwane: iPhone 7 i starsze
źródło: Statista
Samsung (3-4 lata) Firma Samsung wprowadziła zasadę, że większość ich smartfonów klasy premium i śreniej wydanych od 2019 r. i później otrzyma wsparcie bezpieczeństwa przez 4 lata. Natomiast telefony Galaxy S i Z wypuszczane od 2021 roku oraz nadchodzące telefony z serii A od 2022 roku otrzymają  pięcioletnie wsparcie. W przypadku urządzeń z niższej półki, które nie są objęte 4-letnim wsparciem, otrzymają 3-letnie aktualizacje zabezpieczeń i 2-letnie aktualizacje systemu operacyjnego Android. Popularne telefony, które nie są już obsługiwane: Samsung Galaxy S9 i starsze, Samsung Galaxy A6
źródło: TheVergeSamsungSamMobile
Xiaomi (2-4 lata) Xiaomi gwarantuje, że będzie dostarczać miesięczne i kwartalne aktualizacje zabezpieczeń przez co najmniej dwa lata dla wszystkich swoich urządzeń. Firma przyjęła, że od modeli Xiaomi 11T i 11T Pro smartfony wyższej klasy otrzymają 4 lata poprawek bezpieczeństwa, a także 3 lata aktualizacji systemu operacyjnego Android.
źródło: GizChina
Oppo (2-4 lata) Większość nowszych modeli OPPO z serii Reno, F, A i Find X otrzyma 3-4 lata aktualizacji. Jeśli chodzi o starsze modele, generalnie otrzymują co najmniej 2 lata aktualizacji.
źródło: GizmoChina
Google Pixel (3-7 lat) Modele Google z serii Pixel 6 i Pixel 7 mają zagwarantowane 5-letnie aktualizacje zabezpieczeń i 3-letnie aktualizacje Androida od daty premiery. Pixel 3,4 i 5 mają zapewnione co najmniej 3 lata aktualizacji zabezpieczeń i aktualizacji Androida. Smartfony z serii Pixel 8 otrzymają 7 dużych aktualizacji Androida. Tym samym Google przegnił Samsunga i dogonił firmę Apple. Popularne telefony, które nie są już obsługiwane to: Google Pixel 2, Google Pixel XL, Google Pixel 3.
źródło: Google
Sony (2 lata) Zdecydowana większość telefonów Sony otrzymuje 2 lata aktualizacji. 
żródło: TechRadarGSMArena
LG (3 lata) Firma LG zakończyła działalność związaną ze smartfonami 31 lipca 2021 r. Ale w przypadku telefonów premium wydanych w 2019 r. i później, tj. serii G, V, Velvet i Wing, otrzymają one 3-letnie aktualizacje systemu operacyjnego.
OnePlus (3-5 lat) W przypadku urządzeń debiutujących po serii OnePlus 8 (w tym telefonów z tej serii) otrzymają one 3 lata aktualizacji systemu operacyjnego i 4 lata aktualizacji zabezpieczeń. W przypadku większości urządzeń wydanych przed serią OnePlus 8 otrzymają one 2 roczne aktualizacje systemu operacyjnego i 3 lata aktualizacji zabezpieczeń. 
źródło: GSMArena

 

Co oznacza, że telefon ma wsparcie w zakresie aktualizacji?

Oznacza to, że nasze urządzenie nie będzie otrzymywać aktualizacji zabezpieczeń, aby chronić je przed złośliwymi atakami i lukami w starszym oprogramowaniu. Dotyczy to również aktualizacji systemu operacyjnego (OS), które zmieniają sposób działania telefonu i ułatwiają korzystanie z niego.

Każde urządzenie mobilne musi otrzymywać ciągłe aktualizacje w zakresie bezpieczeństwa, ponieważ zagrożenia stale ewoluują i ciągle znajdowane są nowe luki w oprogramowaniu. Większość producentów smartfonów zazwyczaj wydaje więcej aktualizacji zabezpieczeń niż aktualizacji systemu operacyjnego. Dzieje się tak, ponieważ zawsze pojawiają się nowe luki w zabezpieczeniach, które należy naprawić. Jednak po pewnym czasie producent twojego telefonu nieuchronnie zaprzestanie aktualizowania zabezpieczeń. Powodem tego jest głównie starzenie się sprzętowe urządzenie oraz zachęcenie użytkownika do kupna nowego modelu telefonu.

Jeśli nasz telefon nie ma już wsparcia bezpieczeństwa to nie będzie już otrzymywał nowych aktualizacji zabezpieczeń i systemu operacyjnego, ale nadal będzie można z niego normalnie korzystać. Niemniej jednak ryzyko zhakowania takiego telefonu będzie rosło z biegiem lat. Warto zatem rozważyć zakup nowego urządzenia.

 

Czy korzystanie z telefonu będzie nadal bezpieczne jeśli nie ma on aktualizacji zabezpieczeń?

Nawet jeśli nasz telefon nie otrzymuje już nowych aktualizacji zabezpieczeń to jeśli będziemy wystarczająco ostrożni w Internecie to prawdopodobnie korzystanie z takiego urządzenia moze być bezpieczne. Pamiętajmy wtedy aby pobierać aplikacje tylko z takich miejsc, jak sklep Google Play lub sklep z aplikacjami na iOS. Jeśli używamy urządzenia mobilnego tylko do przeglądania kilku zaufanych witryn internetowych lub grania w gry pobrane ze sklepu z aplikacjami, ryzyko włamania na nasz telefon zostanie zminimalizowane. Z drugiej strony, jeśli spędzamy wiele godzin w internecie i pobieramy pliki z różnych witryn oraz korzystamy z bankowości elektronicznej to takie korzystanie byłoby niebezpieczne.

 

Wskazówki, których należy przestrzegać, jeśli nasz telefon nie otrzymuje nowych aktualizacji zabezpieczeń

1) Pobieraj tylko aplikacje, którym ufasz, i odinstaluj te, których już nie potrzebujesz Ogólnie rzecz biorąc, aplikacje należy pobierać tylko ze Sklepu Google Play lub ze sklepu z aplikacjami na iOS. Jednak nawet tam mogą istnieć złośliwe aplikacje, które chcą ukraść Twoje dane lub uzyskać dostęp do Twojego telefonu.

 

2) Unikaj łączenia się poprzez publiczne Wi-Fi na przykład w restauracji, kawiarni czy na lotnisku. Sieci te zazwyczaj nie zapewniają dużego bezpieczeństwa, co naraża Twoje urządzenie na wiele ataków. Niektórzy hakerzy mogą również skonfigurować hotspoty Wi-Fi, które wydają się pochodzić z pobliskiej instytucji. Jeśli Twój telefon nie jest już wspierany w zakresie akualizacji, hakerom może być łatwiej uzyskać do niego dostęp w takich sieciach publicznych.

 

3) Używaj programu antywirusowego. Zazwyczaj aplikacja antywirusowa nie zwiększa bezpieczeństwa Twojego urządzenia. Ale jeśli Twój telefon nie otrzymuje żadnych nowych aktualizacji zabezpieczeń, posiadanie programu antywirusowego może dodać dodatkową warstwę ochrony. Aplikacje antywirusowe nie zastąpią aktualizacji zabezpieczeń dostarczanych przez producenta urządzenia.

 

4) Odwiedzaj tylko zaufane witryny. Pamiętaj, że nawet bez klikania czegokolwiek w witrynie internetowej możliwe jest pobranie wirusów i złośliwych programów na Twoje urządzenie. Niektóre witryny mogą również zawierać złośliwe reklamy, które po kliknięciu pobierają na nasze urządzenie złośliwe oprogramowanie. 

 

 

Autor: Krzysztof Nieścioruk
Źródło: www
Komentarze
Brak komentarzy
Zobacz więcej nowości
bannerbanner
.
baner reklamowy-5

Wyszukiwarka
okazji

Znajdź najlepsze ceny popularnych telefonów

baner reklamowy-4
Ta strona używa cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

.