banner
wstęga

Sonda
SONDA : Która sieć ma najlepszą ofertę ,,tylko sim,,
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Nju mobile
Heyah
Red Bull Mobile

artykuł-zdjęcie

 

Czy można samemu wymienić baterię w starzejącym się smartfonie

Dodano: 09.05.2022

Producenci smartfonów oraz operatorzy sieci komórkowych zachęcają nas do wymiany naszego telefonu co 2 lub 3 lata. Jednak większość smartfonów z powodzeniem może pracować znacznie dłużej. Dotyczy to zwłaszcza iPhone'ów, które otrzymują aktualizację oprogramowania, w tym łatki bezpieczeństwa, nawet przez 5 czy 6 lat od daty produkcji. W przypadku telefonów z systemem Android okres wsparcia oprogramowania systemowego wynosi od 2 do 4 lat. Najlepszą rzeczą, jaką możemy wykonać w naszym telefonie, aby wydłużyć jego żywotność, jest wymiana baterii. Niestety coraz częściej bateria w nowoczesnym smartfonie oznaczona jest jako niewymienialna a baterie wymienialne stają się coraz rzadsze. Większość producentów smartfonów nie robi nic, aby poinformować nas, że w ogóle można baterię wymienić.

Kiedy firma Apple na krótki okres obniżyła koszt wymiany baterii iPhone'a, wywołało to około 10-krotny wzrost osób wymieniających baterie. Spowodowało to niekorzystną sytuację dla producenta ponieważ, sprzedaż nowych urządzeń znacznie spadła. Pamiętajmy zatem, że jeśli producent podaje, że  bateria jest niewymienialna w telefonie to nie jest do końca prawda. Zawsze możemy kupić nową baterię, zlecić jej wymianę lu zrobic to samemy i zapewnić dłuższą żywotność naszemu urządzeniu.

 

Kiedy wymienić baterię

Zasadniczo, jeśli nasz telefon ma już ponad 2 lata i zaczyna pokazywać swój wiek czyli szybko sie rozładowywać, to całkiem dobry moment, aby zastanowić się nad wymianą baterii. To jest właściwie ten moment kiedy zazwyczaj odnawiają się umowy abonamentowe u operatorów sieci komórkowych. Pamiętajmy, że po 2 latach wielu producentów nadal oferuje aktualizacje oprogramowania i łatki bezpieczeństwa. W wielu telefonach możemy sami sprawdzić stan baterii. Na iPhonie możemy przejść do opcji Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii  i znaleźć wartość maksymalnej pojemności, która pokaże, jaki procent początkowej pojemności baterii pozostało. Nie chodzi o to, jak naładowana jest teraz bateria, ale o to, ile ładunku może pomieścić w stosunku do tego gdy była nowa. Jeśli wskaźnik spadnie poniżej 80 procent  możemy kupować nową baterię. Jeśli chodzi o telefony z Androidem to sytuacja w tym zakresie jest nieco bardziej skomplikowana. Istnieje wiele różnych modeli i nie wszystkie działają tak samo. Możemy natomiast użyć aplikacji takiej jak AccuBattery, aby uzyskać szczegółowe dane dotyczące stanu naszej baterii. Aplikacja korzysta z danych szacunkowych, a nie z jednorazowego raportu i uzyskanie pełnego obrazu stanu baterii może zająć kilka dni. Jeśli wskaźnik pokaże poniżej 80 procent pierwotnej pojemności, to nadszedł czas na wymianę baterii. 

 

Jak wymienić baterię samodzielnie

Czasami zabranie telefonu do punktu serwisowego  lub wysłanie go do innego miejsca może być utrudnione a nawet możliwe. Musimy sie przecież liczyć z faktem, że przez pewien okres będziemy pozbawieni łączności ze światem. Nie ma żadnych przeszkód aby spróbować samodzielnie wymienić baterię. Witryna internetowa  iFixit.com  zawiera instrukcje dotyczące wymiany baterii w większości popularnych telefonów. Instrukcje te szczegółowo pokazują jakich narzędzi potrzebujemy oraz jak rozebrać telefon. Każdy krok ilustrowany jest odpowiednim zdjęciem. Możesz potrzebować specjalistycznego zestawu narzędzi (który sprzedaje również iFixit.com). Niektórzy producenci mają swoje zastrzeżone kształty główek śrub oraz specjalistyczne narzędzia, które mogą być wymagane do otwarcia telefonu. Pamiętajmy też, że producent, w przypadku samodzielnej wymiany baterii,  będzie nas straszył utratą gwarancji. Jednak prawdopodobnie z polskiego prawnego punktu widzenia te deklaracje unieważniające gwarancję są nielegalne.

 

Autor: KaEn
Źródło: www
Komentarze

Edward44 2022-05-09 17:45

no właśnie się zastanawiałem czy mogę wymienić baterię, ponieważ mój telefon coraz szybciej się rozładowuje a jest jeszcze całkiem nowoczesny.


kris 2022-05-09 17:45

iPhoniaże mają pod tym względem najlepiej. Mogą używać bezpiecznie nawet stare 6-letnie telefony


Zły64 2022-05-09 17:46

Pogoń producentów za zyskiem nie ma już granic. Będą celowo zmuszać nas do wymiany dobrych smartfonów na nowe aby tylko więcej zarobić :(

Strona:1 z 1
Zobacz więcej nowości
bannerbanner
.
baner reklamowy-5

Wyszukiwarka
okazji

Znajdź najlepsze ceny popularnych telefonów

baner reklamowy-4
Ta strona używa cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

.