banner
wstęga

Sonda
SONDA : Która sieć ma najlepszą ofertę ,,tylko sim,,
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Nju mobile
Heyah
Red Bull Mobile

artykuł-zdjęcie

 

Polska na pozycji 4 w rankingu ilości spamowych połączeń

Dodano: 11.12.2020

Jak się okazuje liczba połączeń spamowych i e - maili znacznie wzrosła w tym roku. Jest to najprawdopodobniej skutek pandemii Covid-19. Dane statystyczne pochodzą z aplikacji Truecaller, która zajmuje się blokowaniem telefonicznych połączeń spamowych.

Truecaller to szwedzka firma założona w 2009 roku w Sztokholmie. Aplikacja identyfikuje i blokuje połączenia przychodzące od spamerów i z nieznanych numerów. Obecnie z usługi Truecaller korzysta dziennie  ponad 150 milionów użytkowników na całym świecie. 

Truecaller przeanalizował 145 miliardów połączeń i wiadomości tekstowych wysłanych na całym świecie w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2020 roku. Badanie wykazało, że liczba połączeń spamowych w tym okresie wzrosła o 159% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Za ponad jedną trzecią tych połączeń odpowiadają oszuści. Połączenia sprzedażowe stanowiły jedną czwartą wszystkich połączeń spamowych. Najczęściej otrzymywane niechciane połączenia dotyczyły ubezpieczeń, usług finansowych i windykacji.

Badanie Truecaller wykazało, że pandemia koronawirusa miała znaczący wpływ na zachowanie osób wysyłających spam. Co ciekawe, liczba połączeń spamowych zaczęła spadać w marcu, gdy wirus zaczął gwałtownie się rozprzestrzeniać. Jednak już w maju liczba połączeń spamowych ponownie wzrosła, a oszuści zaczęli wykorzystali niepewność związaną z pandemią.

 

Kraje w największym stopniu dotknięte spamem

Wnioski i zaobserwowane trendy

1. Brazylia jest nadal najbardziej dotkniętym krajem, jeśli chodzi o połączenia spamowe, ze wzrostem o 9% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

2. Stany Zjednoczone są obecnie drugim krajem na świecie pod względem liczby spamerów i odnotowały 56% wzrost połączeń spamowych w porównaniu z ubiegłym rokiem. (znaczny wzrost z zeszłorocznej 8. pozycji).

3. Indie, kraj, który otrzymywał w zeszłym roku najwięcej wiadomości spamowych na świecie, spadł teraz na 9. pozycję.

4. W zeszłym roku region Ameryki Południowej zdominował listę 10 najczęściej spamowanych krajów.

5. Na liście pojawiło się wiele krajów europejskich - Węgry, Polska, Hiszpania, Wielka Brytania, Ukraina, Niemcy, Rumunia, Grecja i Belgia. Żaden z tych krajów nie znalazł się na liście w zeszłym roku.

6. Największy wzrost połączeń spamowych pochodzi z Europy i Stanów Zjednoczonych - gdzie największy wzrost odnotowano na Węgrzech (1132%).

 

Analiza krajów z najwiekszym spamem

1. Bazylia ponownie zajmuje pierwsze miejsce w rankingu. Liczba połączeń spamowych wzrosła w tym roku o 9%, co nie jest tak gwałtownym wzrostem jak w innych krajach, ale wciąż wystarcza, aby zachować tytuł najbardziej spamowanego kraju na świecie. Od 2017 r. Liczba połączeń spamowych w Brazylii wzrosła o 141%. Nastąpiła duża zmiana w dystrybucji spamu i podejściu spamerów w Brazylii. W ubiegłym roku co drugie połączenie spamowe zostało wykonane przez operatorów i dostawców usług internetowych. W tym roku liczba ta spadła do zaledwie 6%. Zamiast tego liczba oszustw wzrosła prawie dwukrotnie w ciągu zaledwie roku, z 26% do 48%.  Inną godną uwagi zmianą jest wzrost liczby połączeń spamowych związanych z finansami z 13% do 42% - te połączenia są zwykle związane z firmami, które próbują sprzedać dodatkowe karty kredytowe, ubezpieczenia i pożyczki.

2. Stany Zjednoczone ponownie pojawiły się na drugim miejscu pod względem liczby spamerów na świecie (ostatnio w 2017 r .). W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba połączeń spamowych w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 56%. Najwięksi spamerzy w USA wyglądają bardzo podobnie do zeszłego roku. Do tej pory w USA 56 milionów Amerykanów zgłosiło utratę pieniędzy w wyniku oszustw telefonicznych na łączną sumę około 19,7 miliarda dolarów. Średnia zgłoszona strata wyniosła 351 USD (wzrost z 244 USD w 2019 r.). 

3. Spam na Węgrzech wzrósł bardziej niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie i jest to najczęściej spamowany kraj w Europie. Po wzroście o 1132% Węgrzy otrzymują obecnie średnio 28,3 połączeń spamowych miesięcznie. W ubiegłym roku najczęściej spamowanym krajem europejskim była Rosja, która zajmowała 9 miejsce na rocznej liście. W tym roku Europa ma 5 przedstawicieli w pierwszej dziesiątce.  Niepokojące jest również to, że połączenia od oszustwów stanowią 40% całego spamu. Prawie jedna piąta wszystkich połączeń spamowych ma związek polityczny. Burzliwy okres w polityce krajowej i regionalnej wpłynął zatem na różne podmioty polityczne na Węgrzech i był przez nie wykorzystywany do wysyłania większej ilości spamu. 

4. Polska niespodziewanie zajęła czwarte miejsce w rankingu najbardziej spamowanych krajów na świecie. W zeszłym roku kraj nasz nie znalazł się w TOP20. Tak duży awans w rankingu spowodowany był przez gwałtowny wzrost liczby połączeń spamowych aż o 168% w stosunku do roku ubiegłego. Średnia miesięczna liczba połączeń spamowych na użytkownika wynosi u nas 20,4.  Polska zatem zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem liczby spamu. 

 

 

Autor: Krzysztof Nieścioruk
Źródło: www, truecaller
Komentarze

@@ 2020-12-11 13:32

Zgadzam się całkowicie z tezą tego artykułu. W naszym kraju spam telefoniczny stał się plagą. Zwłaszcza na telefon stacjonarny dzwonią już chyba tylko spamerzy.

Strona:1 z 1
Zobacz więcej nowości
bannerbanner
.
baner reklamowy-5

Wyszukiwarka
okazji

Znajdź najlepsze ceny popularnych telefonów

baner reklamowy-4
Ta strona używa cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

.