banner
wstęga

Sonda
SONDA : Która sieć ma najlepszą ofertę ,,tylko sim,,
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Nju mobile
Heyah
Red Bull Mobile

artykuł-zdjęcie

 

ALARM: Niedawno byłeś w kontakcie z osobą zarażoną

Dodano: 23.05.2020

W niniejszym artykule spróbujemy wyjaśnić jak działa system śledzenia kontaktów w urządzeniach mobilnych dla potrzeb walki z epidemią koronawirusa.

 

Od kilku miesięcy Apple i Google połączyły siły, aby zaoferować system śledzenia kontaktów koronawirusa dla urządzeń z systemem iOS i Android. Cel jest taki, aby za pomocą smartfonów można było wykonać szybko i anonimowo śledzenie kontaktów z osoba zarażoną na Covid 19. W tym celu Apple i Google wydały specjalne interfejsy API przeznaczone dla twórców aplikacji. API to zestaw narzędzi programowych lub elementów składowych, które pozwalają twórcom aplikacji na integrację i oferowanie powiadomień o kontakcie z Covid -19. Dzięki takim rozwiązaniom każda osoba z telefonem z systemem iOS lub Android może włączyć się i pomóc w walce z koronawirusem na całym świecie.

Firmy Apple i Google przedstawiły listę wymagań dla tworzonych w poszczególnych krajach  aplikacji korzystających z interfejsu API:

 

1 aplikacje muszą być tworzone przez rządowe urzędy ds. zdrowia publicznego
2 aplikacje mogą być używane tylko w celu walki z koronawirusem Covid -19
3 w aplikacji musi być opcja na wyrażenie zgody użytkownika na korzystanie z interfejsu API
4 w aplikacji musi być również opcja na wyrażenie zgody użytkownika na udostępnienie pozytywnego wyniku testu Covid-19 organom państwowym ds. zdrowia publicznego
5 aplikacje mogą gromadzić i wykorzystywać zebrane dane tylko do działań związanych z walką z Covid -19.
6 dostęp do usług lokalizacyjnych jest zabroniony
7 zaleca się aby w jednym kraju korzystać tylko z jednej takiej aplikacji. Chodzi o ta aby aplikacja taka objęła zasięgiem jak najwięcej użytkowników.

 

Jak działa system powiadomienia o ekspozycji COVID-19?

System wykorzystuje transmisje Bluetooth Low Energy w smartfonie. Co 5 minut generowane są losowe tokeny, aby szukać i zapisywać telefony osób znajdujących się od nas w niedużej odległości. Każdy telefon rejestruje tokeny sąsiadującego z nim drugiego telefonu. Jeśli jakaś osoba zachoruje na Covid-19 i mieliśmy z nią kontakt, to zostanie do nas wysłane powiadomienie o potencjalnym zagrożeniu. Jednocześnie zostaną również wyświetlone informacje o tym, co należy zrobić, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa i gdzie zwrócić się o pomoc medyczną.

 

Kiedy będą dostępne aplikacje o ekspozycji COVID-19 w poszczególnych krajach?

Prawdopodobnie będziemy mogli pobrać taką aplikację zatwierdzoną przez Ministerstwo Zdrowia jeszcze tego lata. Przewiduje się, że druga faza rozwoju systemu śledzenia kontaktów Apple i Google pozwoli na pracę na telefonie iPhone lub telefonie z Androidem bez aplikacji innej firmy. Aplikacja taka będzie już wbudowana w system operacyjny. Jednak może to nastąpić dopiero w przyszłym roku. 

Najnowsza aktualizacja oprogramowania Apple w iOS 13.5 wprowadza interfejs API Exposure Notification, który umożliwia tworzenie aplikacji Covid-19 na iPhone'a i iPada.  Firma Apple poinformowała, że do udziału w tworzeniu aplikacji włączyły się już organizacje rządowe i służby zdrowia z ponad 22 krajów.

 

Jak wyłączyć powiadomienia o ekspozycji COVID-10 w iPhone

Powiadomienia o ekspozycji COVID-19 zostaną domyślnie włączone na poziomie systemu operacyjnego poprzez aktualizację oprogramowania iOS 13.5.  Aby wyłączyć powiadomienia wystarczy wejść w Ustawienia iPhone'a a następnie w Prywatność, Zdrowie i opcję Powiadomienia o ekspozycji Covid-19. Jeśli chodzi o Androida to informacje tego typu nie są na razie dostępne. 

 

Które urządzenia otrzymają powiadomienia o ekspozycji COVID-19?

Apple planuje wprowadzić aktualizację dla urządzeń wydanych w ciągu ostatnich czterech lat. Google poinformował, że powiadomienia będą funkcjonowały od Androida 6.0 wzwyż. 

 

Czy korzystanie z powiadomień o ekspozycji COVID-19 zapewnia anonimowość ?

Wiele osób może mieć obawy dotyczące prywatności. Każda nowa aplikacja powinna taką anonimowość zapewnić. Apple i Google potwierdzają, że nasza tożsamość została zanonimizowana, ponieważ ich systemy w celu zachowania prywatności emitują anonimowe klucze kryptograficzne, które są generowane losowo i cyklicznie co 15 minut. Centralne serwery nie przechowują interakcji między kluczami. Dane Bluetooth również zostaną zaszyfrowane, co utrudni identyfikację osób przez hakerów. Ponadto Apple i Google nie otrzymają żadnych informacji identyfikujących użytkowników oraz danych dotyczących ich lokalizacji. 

 

 

Autor: Krzysztof Nieścioruk
Źródło: www
Komentarze

Kris 2020-05-23 16:49

ciekawe kiedy w Polsce będzie taka zatwierdzona przez Rząd aplikacja. Oni chyba nie za bardzo to rozpoznają.


@@ 2020-05-23 16:50

nasz Rząd a zwłaszcza Ministerstwo Zdrowia zajęci są teraz czymś innym.

Strona:1 z 1
Zobacz więcej nowości
bannerbanner
.
baner reklamowy-5

Wyszukiwarka
okazji

Znajdź najlepsze ceny popularnych telefonów

baner reklamowy-4
Ta strona używa cookies.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?   
AKCEPTUJĘ

.