Ranking ofert abonamentowych ,, tylko sim"

Sonda
SONDA : Która sieć ma najlepszą ofertę ,,tylko sim,,
Play
Orange
Plus
T-Mobile
Nju mobile
Heyah
Red Bull Mobile

Czy w 2013 roku spadną ceny za połączenia komórkowe ?

Dodano: 01.01.2013

 

Jakie główne zmiany czekają nas na rynku telefonii komórkowej w nowym roku ? Naszym zdaniem szykują się zmiany korzystne dla klientów, lecz mniej korzystne dla samych operatorów. Z początkiem 2013 roku następuje wyrównanie i obniżenie stawek MTR ( stawka rozliczeń między operatorami za zakończenie połączenia w swojej sieci) co powinno doprowadzić do zrównania i obniżenia cen za połączenia kierowane do tych sieci które miały dotychczas wyższe stawki MTR. Od 1 lipca stawki te ulegną dalszemu obniżeniu do kwoty 4 gr/min. Zmiany te skutkować będą obniżeniem przychodów z MTR między innymi dla Play oraz obniżeniem przychodów dla operatorów z tzw. ,,Wielkiej Trójki" ponieważ będą oni zobligowani do wyrównania stawek do wszystkich sieci. Można także spotkać opinie, że Plus, Orange i T-Mobile nie muszą obniżać stawek za połączenia zakańczane np. w sieci Play. Wydaje się jednak, że ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów nie pozostawia w tym zakresie wątpliwości.

Jeśli stawki za doprowadzenie połączenia do abonenta końcowego będą teraz dla wszystkich operatorów takie same to nie może dochodzić na rynku do dyskryminacji małych operatorów przez operatorów dominujących poprzez uzależnianie kosztu za połączenie od tego, do jakiej sieci kierowane jest połączenie. Taka sytuacja występowała do końca 2012 roku i była uzasadniona zatwierdzonymi przez UKE preferencyjnymi dla Play (i innych rozwijających się operatorów) stawkami MTR. Można, zatem domniemywać, że czeka nas obniżka cen za usługi telefonii komórkowej. Chociaż nie można do końca przewidzieć jak dokładnie zachowają się poszczególni operatorzy. Na pewno istnieje u części operatorów silna presja na utrzymanie dotychczasowych przychodów. Może zatem dojść do ukrytych podwyżek w niektórych segmentach usług lub też cichego wycofania się operatorów z niektórych atrakcyjnych dla klienta ofert jak na przykład oferty typu ,,no limit”. Mamy jednak nadzieję, że tak się nie stanie. Są też optymistyczne zapowiedzi niektórych operatorów nastawiających się na dalszą konkurencyjność ofert i obniżanie kosztów własnych jako przeciwwagę dla zmniejszających się przychodów.

Taką okazję dla operatorów do zmniejszenia kosztów sprzedaży stworzy już niedługo w 2013 roku nowelizacja ustawy Prawo Telekomunikacyjne. Ma ona umożliwić zawieranie umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych w formie elektronicznej poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej operatora. Nie wiadomo jeszcze do końca, w jaki sposób nastąpi oświadczenie woli klienta o przyjęciu umowy. Nie wiadomo też jak odnosić się będą do tego inne ustawy jak np. Kodeks Cywilny. Jeżeli udałoby się uniknąć konieczności podpisania przez klienta papierowej wersji umowy to byłoby to korzystnie zarówno dla klientów jak i dla samych operatorów. Jak wiadomo, obecnie, operatorzy ponoszą znaczne koszty związane ze sprzedażą swoich usług poprzez ekskluzywne salony obsługi klienta. W większości są to salony prowadzone przez osobne firmy dealerskie tworzące swoje własne siatki dystrybucyjne. Koszty pozyskania nowego abonenta w salonie sprzedaży sięga nawet 30 % przychodów uzyskanych z takiego abonenta.  Umożliwienie podpisania umowy online może być zatem korzystne zarówno dla operatora jak i dla abonenta.

Krzysztof Nieścioruk

Autor: j.w.
Źródło: własne
Komentarze
Brak komentarzy
Zobacz więcej nowości
baner reklamowy-1 baner reklamowy-2